Vabaühendused peavad äriregistris määrama tegelikud kasusaajad

Septembrist jõustunud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse alusel peavad kahe kuu jooksul ka kõik mittetulundusühingud ja sihtasutused kinnitama äriregistris oma tegelikud kasusaajad.

Mittetulundusühingutel ja sihtasutustel on üldjuhul tegelikeks kasusaajateks juhatuse liikmed. Sihtasutustel ka soodustatud isikud, kui need on põhikirjas määratud. Kohustus ei kehti korteri- ja hooneühistutele ja teatud sihtasutustele.

Alari Rammo Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidust selgitab väljaandes heakodanik.ee kuidas mittetulundusühingute ja sihtasutuste inimesed tegutsema peavad, et kehtestatud kohutus saaks täidetud.

Kui juhatuse liige ettevõtjaportaali sisse logib, näeb ta kohe, millisel temaga seotud isikul on tegelikud kasusaajad määramata. „Klõpsad siis lihtsalt iga juhatuse liikme nime taga nupul ja valid rippmenüüst sobiva (MTÜdel viimane) valiku," selgitab Rammo.

Edasi loe siit: Artikkel heakodanik.ee lehel

Millal tegelike kasusaaja andmeid esitada? Andmed tuleb esitada 60 päeva jooksul alates 1. septembrist. Järgmise etapina kinnitab äriühing, mittetulundusühing või sihtasutus andmete õigsust majandusaasta aruande esitamisel, kui tema andmed ei ole vahepeal muutunud. Kui tegemist on asutatava juriidilise isikuga, peab ta tegeliku kasusaaja andmed esitama koos äriregistrisse kandmise avaldusega.

Karistus tegeliku kasusaaja kohta teadvalt valeandmete esitamise või andmete esitamata jätmise eest. Tegeliku kasusaaja andmete esitamata jätmise, andmete muutumisest teatamata jätmise või teadvalt valeandmete esitamise eest, on ette nähtud karistus rahatrahvi näol. Ühtki ettevõtjat esialgu karistama ei hakata, need sätted jõustuvad 1. jaanuarist 2019.

Sama kohustus kehtib ka äriühingutele, millest oli Järvamaa Arenduskeskuse kodulehel juttu siin: artikkel.

Teate koostas
Taive Saar
MTÜ konsultant