Järvamaa turismistatistika kokkuvõte 2017 aasta kohta

„Eesti majutusettevõtetes peatus 2017. aastal 3,5 miljonit sise- ja välisturisti, mis oli 7 protsenti enam kui 2016. aastal. Suurenes nii sise- kui ka välisturistide arv" teatas statistikaamet.

Eelmisel aastal kasutas Eesti majutusettevõtete teenuseid 1,39 miljonit siseturisti ja 2,15 miljonit välisturisti. 2016. aastaga võrreldes suurenes siseturistide arv 9 protsenti ja välisturistide arv 5 protsenti.

Varasema aastaga võrreldes saabus Eestisse rohkem turiste enamikust Euroopa Liidu riikidest. Samuti tuli rohkem turiste Venemaalt ja Aasia riikidest. Soome turiste, keda peatus majutusettevõtetes 42 protsenti välisturistide üldarvust, oli  4 protsenti vähem kui 2016. aastal.

Siiski jäi kogu tõus Tallinna ja Harjumaa pärusmaaks, mujal Eestis oli majutujaid vähem.

Järvamaa Turismiinfokeskus küsitles 43 maakonna majutuskohta ja 35 turismi muud teenust pakkuvat objekti, et saada teada, kuidas läks turismiaasta 2017 Järvamaal. Kogutud andmete põhjal külastas Järvamaa turismiobjekte kokku 192 216 turisti. Võrreldes mullusega, kui maakonda külastas194 987 klienti, on väike tagasiminek ja eelmisel kevadel püstitatud aastaeesmärk 200 tuhat klienti, jääb oma aega ootama.

Vaatamisväärsuste, teemaparkide ja aktiivse puhkuse pakkujate juures käis 161 tuhat klienti, ülejäänud olid ööbijad, kes peatusid meie hotellides ja puhkemajades.

Külastatavamad paigad on Valgehobusemäe suusa- ja puhkekeskus, Aravete kardirada, ajakeskus Wittenstein, A.H.Tammsaare muuseum Vargamäel, Kilplaste küla, vanatehnika varjupaik, Kirna mõis ja teised tuntud meie maakonna turismiettevõtted. Hästi on külaliste poolt vastu võetud 2017 aasta uustulnuk Türi elamuspark.

Järvamaa külastajad on suures osas üksikturistid, kes liiguvad väikesemate seltskondade või perega. Tänu Järvamaa turismiettevõtjate ühispakkumistele „Üks tee, mitu sõpra" on tõusnud grupikülastuste arv kõikide pakettide pakkujate juures. Järvamaad külastanud välismaalaste arv on jäänud samale tasemele kui mullugi.

Järvamaa majutuste aastat iseloomustas majutusaja pikenemine, sest ööbimisi oli Järva maakonnas statistikaameti andmeid 10% rohkem kui 2016, ööbijate hulk aga tavapärane ega kasvanud, jäädes suurusjärku 31 200. Juurde tuli maakonda kaks uut majutust ja 56 uut voodikohta. Kokku on hetkel maakonnas 43-45 majutusettevõtet. Suurim ööbijate arv oli Metsajõe puhkemajal ja Nelja Kuninga hotellil. Võrreldes eelmise aastaga olid suurima tõusu saavutanud Tass kohvi kohviku B&B majutus Paides, Koorejaama kämpingud Reineveres ja Tagametsa jahiloss ja skaudilaager.

59% kõikidest maakonda külastanud turistidest külastas Järva valda, Paide ja Türi järgnesid üsna võrdse tulemusega.

Järvamaa Turismiinfokeskus teenindas aastaga 3587 klienti, kellest käis kohapeal  peaaegu kolm tuhat turisti. Riikide edetabelis juhib ikka Soome, järgnevad Saksamaa ja Venemaa, eksootikat pakkusid Mehhiko ja Lõuna-Aafrika vabariik.

Loodetavasti toob alanud hooaeg rohkelt külalisi Järvamaa turiste ootavatesse ettevõtetesse ja paljud leiavad tee Järvamaale nii majutuma kui ka vaba aega veetma ning 2019 on maakond ületanud meie jaoks maagilise 200 000 turisti piiri.

Vaata kogutud andmeid.

Teate koostas