Hõbedaselt roheline Järvamaa

Green Destinations hõbetaseme kvaliteedimärgisJärvamaa oli esimese seitsme Eesti sihtkoha hulgas, kes EASi turismiarenduskeskuse eestvedamisel osalesid Green Destinations pilootprogrammis ning üks neljast, kellele omistati hõbetaseme kvaliteedimärgis.

„Kui harilikult on keskkonnamärgis üksikul tootel, teenusel või ettevõttel, siis läinud aastast alates pakub EASi turismiarenduskeskus Green Destinationsi ametliku partnerina võimalust arendada rohelises võtmes turismisihtkohta tervikuna," ütles EASi turismiarenduskeskuse direktor Liina Maria Lepik.

Sihtkohtadel tuli täita ja kaitsta sajast kriteeriumist koosnev raport, mis kaardistas olukorra kestliku turismi seisukohalt olulistes valdkondades. Eelmisel kevadel alanud tööprotsess jõudis lõpule 30. aprillil ning äsja hindasid Green Destinationsi keskkonnaaudiitorid ametlikke taotlusi, mille alusel Eesti sihtkohtadele kvaliteedimärgised omistati. Järvamaa pälvis hõbetaseme tunnustuse sarnaselt Saaremaa, Hiiumaa ja Tartuga.
Lahemaa teenis ainsana kuld- ning Rakvere ja Pärnumaa pronkstaseme märgise.

Järvamaa tugevate külgedena toodi esile kohalike omavalitsuste tihe koostöö, mis loob eeldused maakonna kui terviku strateegiliseks arendamiseks keskkonnasõbraliku ja loodust hoidva sihtkohana, ning väga heal tasemel kergliiklusteede võrgustik, millega sümbioosis tuleks ühistranspordiliikluse planeerimisel arvestada ka külaliste vajadustega. „Rohelise sihtkoha arendamine ongi ühest küljest strateegiline tegevus, teisalt aga on vaja leida väga praktilisi lahendusi. Näiteks oleks Järvamaa külalistel mugav tulla rongiga Türile ja rentida sealsest vaksalist ratas, mille saab hiljem jätta Mäo reisiterminali, et sealt bussiga reisi jätkata," ütles Järvamaa arenduskeskuse juhataja Ruth Aarma.

Arendusvajadustena nägid Green Destinations audiitorid Järvamaa puhul eelkõige süsteemset lähenemist sh kestliku turismi strateegia väljatöötamist ning läbimõeldud monitooringu korraldamist. „Sihtkohtade terviklikul hindamisel on väga selgelt näha, kuivõrd põimunud on eri eluvaldkonnad ja kuivõrd oluline on, et probleemid ei kukuks ametkondade vahele," selgitas EASi turismiarenduskeskuse direktor Liina Maria Lepik. „Green Destinations annab sihtkohale väga hea võimaluse näha tervikpilti ning teadmise, kus survestada koostööprojekte, et kogu sihtkoha huvides tarvilikud asjad tehtud saaks," võttis Liina Maria Lepik kokku sihtkohapõhise lähenemise kasu.

Taotluse raames valmis Visit Järva veebilehel alamleht rohelisele reisijale ning samuti soovitused ettevõtjatele, kes plaanivad Järvamaal turismiteenuste pakkumisega alustada. Rohkem infot pilootprogrammi tegevustest leiate EASi turismiarenduskeskuse veebilehelt.

Teate koostas:

Külli Eller