EAS kuulutas siseturismihooaja avatuks: loodame uut rekordaastat

EASi Turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso avas täna Tallinna lahel Katharina auriku peal Eesti siseturismihooaja ja ütles, et loodab tänavusest uut rekordaastat.

Mutso sõnul oli 2016. aasta siseturismi osas Eesti kõigi aegade edukaim, mil majutusettevõtetes üle riigi ööbis 1,27 miljonit siseturisti, veetes kokku 2,21 miljonit ööd. "Jõudsime mullu neljandat aastat järjest uue rekordini ja on põhjust loota sama trendi jätkumist," märkis Mutso, kelle sõnul mõjutavad aga siseturismi lisaks atraktiivsete puhkusevõimaluste valikule ja mitmekesisusele ka ilm, elanike üldine ostujõud ja mitmed teised tegurid.

Siseturistide arv kasvas Statistikaameti andmetel mullu eelmise aastaga võrreldes 6,6%, majutatud ööde arv aga 10%. Kõigist majutusettevõtetes veedetud öödest moodustasid siseturistide ööbimised 36%, järgnesid Soome 28% ja Venemaa 6,6%-ga. Viiendat aastat järjest kasvas siseturistide ööbimiste osakaal kõigist majutusettevõtetes veedetud öödest, kuna siseturism kasvas mõnevõrra kiiremini kui sissetulev turism.

Keskmiselt kulutati sisereisidel 76,5 eurot, sealhulgas puhkusereisil 96 eurot. Seega kokku kulutasid Eesti elanikud ööbimisega sisereisidel ligi 250 miljonit eurot.

Mutso kinnitusel eelistavad eestimaalased puhata Eestis. "Kokku tegid Eesti elanikud ligi 3,3 miljonit ööbimisega sisereisi, samas kui Eesti elanike ööbimisega välisreise oli 1,34 miljonit," kirjeldas Mutso, kelle sõnul puhkavad eestlased oma kodumaal kordades rohkem kui näiteks lõunanaabrid lätlased Lätis ja leedulased Leedus.

Mutso hinnangul otsivad eestimaalased ise aktiivselt uusi autentseid elamusi ja põnevaid puhkusekogemusi. "Puhkaeestis.ee portaal, kus on reisisoovitused ja andmebaas ligi 8 000 erineva Eesti turismiobjektiga, saab iga päev üle 4 000 kodumaise külastuse ehk ligi 1,5 miljonit külastust aastas," lisas Mutso.

Esimene suurem üle-eestiline sündmus alanud siseturismi hooaja tähistamiseks toimub esmaspäeval, 1. mail maaturismiettevõtete avatud uste päeva näol, mil sadakond turismitalu, talukohvikut, seiklusparki, muuseumit ja erinevaid väiketootjaid üle Eesti ennast algava hooaja puhul eriprogrammi ja -pakkumistega tutvustavad. Ülevaate kõigist osalejatest ja pakkumistest leiab veebikaardi maaturism.ee kodulehelt.

Lisatud tänased fotod, millel EASi Turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso ja MTÜ Eesti Maaturism tegevjuht Raili Mengel avavad Tallinna lahel Katharina auriku laevakella helistades Eesti tänavuse siseturismi suvehooaja (fotod: Ardo Kaljuvee).

Ott Sarapuu
EASi Turismiarenduskeskuse turismiturunduse juht