« Tagasi

Muuseumiöö, Avatud talud ja Unustatud mõisad Järvamaal

Turismisuvi on kohe algamas ja hoo saavad sisse tuntud ja armastaud üleriigiüritused. Oma pakkumistega võtavad neist  osa ka Järvamaa ettevõtted. Välja on end pakkunud ettevõtted, olgu neil siis peategevuseks külaliste võõrustamine, hariduse andmine või lehmalüps. Vahet pole, külla palutakse kogu maa rahvast.   Pakun siinkohal väikest ülevaadet, mis Järvamaal toimuma hakkab.

20.mai

Muuseumiöö 2017 kannab nime „Öös on mänge"

Muuseumiöö on aasta suurim  ja oodatuim Eesti mäluasutusi ühendav ettevõtmine. Muuseumiöö toimub laupäeval, 20. mail ja Eesti muuseumid on laste ja noorte kultuuriaastast inspireerituna sündmuse teemaks valinud "Öös on mänge". Muuseumiöö publik saab teada, milliseid mänge on Eestis läbi aja mängitud, olgu need siis rahvamängud, spordimängud, laua-, tagaajamis-, rolli- või keksumängud. Programmis osalevad muuseumid avavad reeglina muuseumiööl oma uksed kell 18-23 ning sel ajal on sissepääs tasuta. Muuseumides pannakse kokku muuseumiöö eriprogramme, sest just rohked õpitoad, erilised ekskursioonid ja võimalus mõnd eksponaati hoopis uue nurga alt vaadata on need põhilised asjad, miks sel maikuu hilisõhtul koos sõprade ja perekondadega kodust välja tullakse.

Järvamaa on tuntud muuseumite maakond. Maakonnas on uksed valla seitsmes kohas - Eesti Piimandusmuuseumis, Eesti Jalgrattamuuseumis ja Eesti Ringhäälingumuuseumis, samuti löövad kaasa Järvamaa muuseum, A.H.Tammsaare muuseum Vargamäel, Järva-Jaani tuletõrjemuuseum ning kui enamus on lõpetanud kell 23, avab  ajakeskus Wittenstein oma ukse, et läbi viia öine ajarännak unetutele. Jalgrattamuuseum  läheb veel kaugemale ja hoiab uksi lahti kella üheni öösel. Pakkumised on põnevad ja seinast seina. Näiteks Vargamäel mängitakse karjalaste mänge. Järvamaa muuseum pakub pilvevaatluse- ja mälumänge. Piimandusmuuseumis kõigepealt mängitakse söögiga ja siis süüakse oma mängud ka ära. Ringhäälingumuuseumis pannakse mängima vanad raadiod. Järva-Jaanis on plaanis aja peale panna võitlema meeskonnad, kes leiavad küsimustele muuseumi ekspositsioonist õigeid vastuseid.

Täpsemat infot muuseumiöö kohta saab veebilehelt www.muuseumioo.ee

23.juuli

Üleriigiline avatud talude päev

Sel aastal 23. juulil üle-eestilisena toimuval avatud talude päeval saavad külastajad näha nii suuri farme kui ka väiksemaid talusid, kaasaegset põllumajandustehnikat ja väiketööstusi, erinevaid loomi ja kauneid aedasid ning seda üle Eesti . Kohapeal saab maitsta ehedat talutoitu ja osta kaasa kohalikke tooteid.

Talude registreerimine kestab veel 8.maini ja nimekirjad pole lukus . Hetkel on üle riigi end kirja pannud üle 250 talumaamajapidamise, mida nimetatakse juba rekordiliseks. Hetkel on end kirja pannud maaettevõtted Järvamaalt - Paide valla Nõgese Käsitöötalu, mille valikus on linased rõivad, tekstiilnukud, kotid ja kodutekstiil, puidust mänguasjad, suveniirid ja mööbel. Elise Aed on puukool Türi vallast, kus kasvatatakse püsililli ja dekoratiivseid puid, Kubja Ürditalu kasvatab Järva-Jaani lähistel ravimtaimi, teeb ekskursse oma eriliste põldude vahel ja omab armast suvepoodi, kust kasulikku kraami saab kaasa osta. Võsu talu küüliku- ja kitsekasvatustalu, mis asub Albu-Ambla valla piiril, näitab oma talu loomi ja müüb mahedat talusaadust. Jaanalinnufarm ning Nurga talu Imaverest ja Eesti Piimandusmuuseum loovad sinnakanti omamoodi põhjuse piirkonna külastamiseks. Külalisi ootavad veel Käänu talu ja Mäeotsa hobitalu, Kassiaru puhkemaja ja Jäägri villa, seda nimekirja võiks jätkata veelgi, sest sellesse nimekirja lisandub veel kindlasti Järvamaa osavõtjaid.

Täielik nimekiri Eesti avatud talude päeval osalevatest taludest on www.avatudtalud.ee

Unustatud mõisate külastuspäevad

32 mõisat üle Eesti on külalistele neljal suvepäeval avatud. Kohale tasub sõita  8. juulil, 22. - 23. juulil ja 12. augustil.

Miinimumprogrammina toimub igal täistunnil mõisates giidiga jalutuskäik, avatud on näitused ja kohvikud. Lisaks korraldatakse koolide tugevuste ja mõisate eripära rõhutamiseks kontserte, töötubasid ja muud huvitavat. Mõisad avatud 10.00 kuni 18.40

Järvamaalt on end osalejaks kirja pannud Aruküla mõis, mis seal täpsemalt toimuma hakkab, kuuleb ehk lähiajal.

Külastused on tasu eest. Lisainfo Unustatud mõisate FB lehelt.

Võõrustajad ootavad rahvarohket osavõttu ja pakutavast leiab igaüks oma lemmiku.

 

Koondas ja koostas:

Piret Sihver

Järvamaa turismiinfokeskuse infokonsultant

piret@jarva.ee

www.visitjarva.ee