Järvamaa Arenduskeskus võttis osa Järva-Jaani valla ja Kokkola linna sõpruslepingu 25. aastapäeva tähistamisest

8.-9. juulil tähistati Soomes Kokkola linna ja Järva-Jaani valla sõprussuhte kahekümne viiendat aastapäeva.

Et tähistada seda piisava pidulikkusega sõitis sõprusomavalitsusse Kokkolasse pisut suurem delegatsioon, millesse kuulusid vallavalitsuse liikmed, hulk haridustöötajaid tutvusid Kokkola – Kälvia piirkonna koolidega ning kaasas olid taidlejad, kes viisid Soome kultuurilist külakosti ja sangpommi-sportlasedki pakkusid oma etteasteid. Ametliku delegatsiooni hulgas olid ka Järvamaa Arenduskeskuse töötajad, kellele pakkus huvi sõpruspiirkonna ettevõtluse areng ja turism.  Nii saigi teoks mitu sellest huvist kantud üritust.

Esmalt Järvamaa Arenduskeskuse juhi Katrin Puusepa ja Järvamaa Turismiinfokeskuse infospetsialisti Piret Sihveri ametlik kohtumine Kokkola linnavalitsuses piirkonna arendusjuhi Jonne Sandbergi, turismikoordinaatori Jari Kola ning Kesk-Põhjamaa (Keskin-Pohjonmaa) kolmeteist omavalitsust ühendava organisatsiooni juhi Jukka Ylikarjulaga. Härra Sandberg tutvustas selle noore ja kiirelt areneva piirkonna edulugusid ja erinevaid majandusnäitajaid. Turismikoordinaator tõi välja oma töö „köögipoole" rõõmud ja mured. Tutvustas piirkonna suuremaid tunnusüritusi, nii paljuke kui seda laua taga teha saab. Töös turismiettevõtjatega leidsid kohtumisel osalenud, et probleemid on väga paljuski sarnased mõlemas riigis. Samuti mõjutavad poliitilised otsused seda valdkonda sarnaselt. Turunduses keskendutakse pigem siseturule kui välisturule nagu meilgi. Välja tuli, et Soomeski ei saa turismi arendada  ilma omavalitsuse tugeva toeta ja eelarverahata. Arutleti võimalike ühiste Kokkola – Järvamaa turismiprojektide üle.

Peale ametlikku kohtumist viis turismikoordinaator Jari Kola  külalised tutvuma Kokkola linna turismiinfokeskusega, mis on sellest hooajast üle viidud linnavalitsuse majast ühte linna tuiksoonel asuvasse kaubanduskeskusesse. Külastatavus on paranenud, küündides nüüd hooajal 200-300 inimeseni päevas ning hea teeninduse ja piirkonna ettevõtjate teenistuses töötab 12 inimest, kes kõik on linna palgal.

Selle piirkonna turism on paljuski seotud merega. Kokkola linna suurim vaatamisväärsus on Tankari saar Botnia lahes, pooleteise tunni laevasõidu kaugusel Kokkolast. Sinna viib lõbusõidulaev Jenny üks kord päevas. Teisel külastuspäeval sõidutati kogu Järva-Jaanist tulnud seltskond seda vaatama. Kokkola linnapea kt Timo Mämmi rääkis linnavalitsuse osalusest selle vaatamisväärsuse juures ja giid Anette Kanteh tutvustas selle hülgeküttide saare ajalugu. Kuna muidu nooruslikul Kokkolal on üsna vana, puidust ja omanäoline vanalinna Neristan, siis sellega viis tutvuma muhe giid Marja-Leena Seppänen.

Kahest kohaloldud päevast sai muljeid ja mõtteid palju. Lepiti kokku uus kohtumine järgmisel aastal ja siis juba Järvamaal.

Teate koostas

Piret Sihver