« Tagasi

Ettevõtted kasvatavad jõudsalt masinloetavate e-arvete osakaalu

Eestis vahendatavate masinloetavate ehk e-arvete hulk kasvas esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajaga kahekordseks. 

Omniva infoäri valdkonna juhi Sander Aasna sõnul näitavad kõik trendid, kuidas üha enam nähakse e-arvelduses ja finantsprotsesside automatiseerimises väärtust.  "2016 aastal kasvas e-arvete osakaal kõikidest arvetest terve aasta jooksul vaid 1%, 2017. aasta I kvartali jooksul on kasv juba 10%," märkis Aasna.

Tänavu on e-arvete osakaal kõigist arvetest märkimisväärselt kasvanud. "2017. aasta esimeses kvartalis töötles Omniva 35% rohkem ettevõtete ja asutuste vahelisi arveid kui eelmisel aastal sama ajaga. Vähem kui nelja kuuga on meiega liitunud rohkem kui 180 uut klienti," kinnitas Aasna. "Kuna alates detsembrist oleme näinud püsivat kasvutrendi, siis moodustavad tänaseks e-arved B2B ja B2G sektoris juba 26% kõikidest arvetest."

Aasna sõnul on e-arvete kasvutrend tegelikult täiesti mõistetav. "On tõestatud, et e-arvetele üleminek säästab ettevõtjale keskmiselt 30 minutit ühe arve pealt, seega e-arvetele üleminek on tegelikult ettevõtja ratsionaalne ning läbimõeldud valik," selgitas Aasna. Tema sõnul on see selge trend sellest, et e-arvete osakaal kasvab ja juurde tuleb nii e-arvete saatjaid kui vastuvõtjaid.

E-arve on erinevalt PDF või paberarvest algusest lõpuni masinloetav xml fail, mis liigub ühest süsteemist teise andmevahetusliidese kaudu, ilma manuaalse sisestustegevuseta. Omniva arvekeskus on Baltikumi üks suurimatest e-arve operaatoritest. 2016. aastal vahendas Omniva 14 miljonit arvet ning teenindas sellega 2500 e-arvetega klienti Baltikumis ja Skandinaavias.

Vaata siit rohkem infot e-arve kohta.

2017. aasta algusest jõustunud raamatupidamise seaduse järgi peavad alates 1. märtsist 2017 kõik avaliku sektori asutused olema võimelised vastu võtma e-arveid.

Mis on e-arve?

  • Elektrooniline arve, mis luuakse, edastatakse ja säilitatakse elektroonilises keskkonnas.
  • Aja- ja töömahu säästlik.
  • Loodussõbralik.
  • Ei ole pdf-arve.

Miks?

  • Paber- ja pdf-arved on kulukad, nende töötlus on aeganõudev ja nõuab palju lisatööd.
     
  • Üleminek masinloetavatele e-arvetele on vajalik, et hoida kokku era- ja avaliku sektori kulusid, vähendada tehnilist tööd ja selleks kuluvat tööaega, tõsta andmete kvaliteeti ja ennetada vigade tekkimist.

E-arvetega arveldamine e-arveldajas 

  • E-arvete edastamine on e-arveldajas tasuta. e-arveldaja on äriregistri ettevõtjaportaalis asuv raamatupidamistarkvara,  mis aitab ettevõtjal raamatupidamise korraldamisega mugavalt hakkama saada. Seda saavad kasutada nii ettevõtjad ise kui ka nende poolt volitatud isikud (näiteks raamatupidajad).
     
  • Juba 1. septembrist 2016 ei ole tasuline avaliku sektori asutustele suunatud arvete kinnitamine. Kannete kinnitamine ja e-arvete edastamine on tasuta kuni 2018. aasta lõpuni.

E-arvete edastamine e-arveldaja kaudu on odav

Riigi loodud raamatupidamistarkvara e-arveldaja pakub alates 2017. aasta jaanuari lõpust e-arvete edastus- ehk operaatorteenust. Operaatorteenuse lahendusega võib liidestada majandustarkvarad, milles e-arveid luuakse ja vastu võetakse. Seejuures majandustarkvara kasutava ettevõtte ja e-arveldaja kui operaatori vahelisi suhteid vahendab majandustarkvara arendaja, kelle vastutusel on ka igakuise teenustasu maksmine 0,5 eurot kliendi kohta. Loe lisaks: E-arveldaja pakub alates jaanuari lõpust keskset e-arve operaatori teenust

E-arvete vastuvõtjad avalikus sektoris ja e-arvete osakaal kõigist vastuvõetud arvetest 

E-arveid võtavad vastu 70,2% avaliku sektori asutustest (märts 2017 seisuga). Kõige rohkem kasutavad e-arveid riigiasutused (99%) ning KOVid ja hallatavad asutused (94%). 

Ülejäänud avaliku sektori asutuste kohta on see näitaja 29,4%, sealjuures Järvamaal ja Valgamaal on kasutamine 100%. 

Operaatorite Telema, Omniva, Fitek ja DVK/Amphora teenuseid kasutatavatele asutustele saadeti jaanuaris kõigist arvetest 23,3% e-arvetena. 

Järvamaal on esimesena kõik 12 omavalitsust valmis arveldama e-arvetes. Loe täpsemalt Türi vallavalitsuse kodulehelt siit.

Info koondas

Saima Piisner
Ettevõtluskonsultant
SA Järvamaa Arenduskeskus
Tel +372 5017770
saima@jarva.ee