Kesk - Eesti Ettevõtluskonverents 2023 tõi kestlikku mõtteviisi Järvamaale

11. jaanuaril Türil toimunud, järjekorras juba teine, Kesk-Eesti Ettevõtluskonverents tõi kohale mainekad spetsialistid üle Eesti. Kui 12. jaanuaril 2022 toimunud esimese konverentsi läbivaks teemaks oli tuleviku toit ja selle tootmine, siis sel aastal keskenduti kestlikule ettevõtlusele.

Kuulda sai Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pikka vaadet tööstusettevõtetele, Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina ülevaadet majanduse hetkeseisust ja prognoose käesoleva aasta vaates ning erilise energiaga täitis saali Marek Strandberg, kes rääkis kliimamuutustega kaasnevast olukorrast meid ümbritsevas keskkonnas ja kaasnevatest muutustest meie iagpäevasel toidulaual. Teaduspraktikuna tuntud Strandberg pakkus konverentsil osalejatele elamust "tuleviku leiva" näol, mille mõnest viilust saab täidetud terve päeva valguvajadus ning mis mõjutab aju signaale sedavõrd, et süües vaid paar viilu kaob söögiisu sootuks.

Lõunapausil pakuti "Vaksali" kohviku peakoka Sven Azojani valmistatud tavapärasele toidule lisaks, taimseid elamusi  - Janika Metsalliku "Patuvaba maius" kookide kujul ja Maiu Mäe "Puutumata loodus" angervaksa ja kuusevõrse siirupist tehtud limonaadi võtmes.

Konverentsipäeva teist poolt alustas Järvamaa oma mees Jaanus Marrandi, rääkides kasvuhoonegaaside vähendamisest põllumajanduses , Estonia OÜ näitel. Saime ülevaate biogaasi tootmise protsessist ja selle tuleviku perspektiividest.

Nordic Milk kestliku arengu juht Katrin Tamm, tõi meieni palju uut ja huvitavat informatsiooni alternatiivsetest  uutest piimatoodetest nagu näiteks kaerajook või kookose baasil valmistatud puding. Katrin rääkis lisaks uutele toodetele, ka kogu tootmis- ja tarnimisprotsessi pidevast monitoorimisest,  et olla tänases "uues ajastus" kohal,  mitte kahjustada loodust ja teha koostööd eksportturgudega, kus on juba täna on rangelt reglementeeritud, milline peab olema kestlik tootmine.

Mis  on loodusehitus? Miks, kuidas ja kellele?

Sellest rääkis pikemalt Järvamaal elav Loodusehituse Akadeemia juht ja koolitaja Sven Aluste, kelle eesmärgiks on kasutada ära maksimaalselt looduslike materjalide olemasolu. Nagu naljatades Sven ise on öelnud, siis algas kõik sellest, et tal oli SAVI, ehk savikrohvi kasutusest ja koolitusest, kuidas seda kasuada. Tänaseks on jõutud looduslike materjalidega tervete hoonete ehitamise juurde.  Nüüd käib meister juba kodust kaugemal jagamas oma tarkusi looduslikust ehitusest ja looduslike materjalide kasutusest.

Viimane, aga mitte vähem oluline esineja oli Kesk-Eesti Ettevõtlusinkubaator, kes tõi konverentsile teadmist, mis on inkubatsioon, kes on inkubant, kus see kõik alguse saab ja mis sünnib inkubatsiooni protsessi käigus. Kesk-Eesti Ettevõtlus inkubaator aitab ettevõtlikel inimestel oma ideed ellu viia Järva-, Jõgeva- ja Viljandimaal.

Kesk-Eesti Ettevõtluskonverentsi rahastas Euroopa Regionaalarengu Fond, meetmest "Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks".

Täname kõiki konverentsil esinejaid, osalejad ja koostööpartnereid ning kohtume juba järgmisel Kesk-Eesti Ettevõtluskonverentsil!

SA Järvamaa

Uudise koostas: