Eesti Ringhäälingumuuseum rühkis toetusesaajate uhkesse nimekirja

Selgusid Muinsuskaitseameti taotlusvooru Muuseumide kiirendi tulemused. Tegu on toetusega, mille eesmärk on pakkuda muuseumidele võimalust teha kiireid arenguhüppeid avalikkusele suunatud tegevustes ja teenustes, mis oleksid pärast käivitamist majanduslikult isetasuvad.

"Võrreldes varasemate aastatega on toetuse saajate hulgas rohkem püsinäituse projekte  ja muuseumisõpru ootavad ees mitmed üllatuslikud projektid, kus muuseumiga on võimalik kohtuda esmapilgul ebaharilikes olukordades. On hea meel tõdeda, et meie muuseumitöötajatel jagub nii lennukat fantaasiat kui ka ettevõtlikust muuseumimaastiku värskete tuultega kaasa sammumiseks. Tuleb põnev näituste aasta ja tasub silmad lahti hoida ning vaadata, mida pakuvad avastamiseks tuttavamad," ütles Muinsuskaitseameti muuseumivaldkonna peaspetsialist Marju Niinemaa.

Püsinäitustest sai toetust novembris avatav Eesti mööbliajaloo näitus Rehbinderi majas Rakveres. Näitus tutvustab Eesti interjööriajalugu näidates muutusi mööbliesemete stiilis ja selle kaudu inimeste argielu. Ka Eesti Vabaõhumuuseum arendab oma püsinäitust, mille käigus lisatakse lastele suunatud kiht "Karjalapse rada". Ekspositsiooni läbiv seikluslik rada viib pered muuseumi taludesse, metsa ja mere äärde. Hariv ja meelelahutuslik rada põhineb 19. sajandi argielul, kuid ka eesti folklooril ja mütoloogial, andes aimu talulapse rõõmudest, muredest ja fantaasiamaailmast.

Muuseumide kiirendi toetuse najal rändavad varsti nii mõnedki muuseumid oma tavapärastest ruumidest välja. Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum teeb näituse Tallinna Lennujaamas, Eesti Tervisemuuseum loob mobiilsed mininäitused ning Eesti Sõjamuuseum rändab Eesti erinevatesse nurkadesse.

Peagi tasub uudistama minna veel ka Kondase keskusesse, Eesti Ringhäälingumuuseumisse, Põltsamaa veinikeldrisse, Tartu Linnamuuseumi KGB kongidesse, Tartu Mänguasjamuuseumi mängutuppa ning Johannes ja Joosep Aaviku Majamuuseumisse, sest nendeski toimuvad suuremad või väiksemad uuendused. Taotlusvoorust toetatakse ka Niguliste muuseumi ja Tallinna Linnamuuseumi püsinäituse ligipääsetavuse parandamist. Lisaks said toetuse mitmed ajutised näitused.

„Alustasime teleajaloo näituse uuendamist möödunud aastal omateenitud tuludega. Aasta lõpuks suutsime realiseerida 40% kavandatust. Ettevõtmine on muuseumi võimalusi arvestades väga kulukas. Muinsuskaitseameti toetuse abil saame tõenäoliselt olulisema osa kavandatust ka valmis," tunnistab Eesti Ringhäälingumuuseumi juht Juhan Sihver. „Mittetulundusühing Eesti Ringhäälingumuuseum on kantud tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja ning igasugune abi on oodatud. Iga soovija võib arveldusarvele annetusi teha EE462200221012443256, märksõnaks: annetus."

Taotlusvooru laekus 46 taotlust kogusummas 1 363 990 eurot. Toetust sai 25 projekti ja toetuste summa oli kokku 907 920 eurot.

Vaata lisaks: https://www.muinsuskaitseamet.ee/et/muuseumide-kiirendi-taotlusvoor, taotlusvooru tulemuste käskkirjaga saab tutvuda siin.

 

Lisainfot saab

Marju Niinemaa

muuseumivaldkonna peaspetsialistilt

marju.niinemaa@muinsuskaitseamet.ee

53436954