Järvamaa turismiettevõtjad käisid idas ideekorjel

Kui aasta algul Järvamaa Arenduskeskus ja Loov Eesti pakkusid Järvamaa ettevõtjatele välja õppereisi mõnesse Eesti piirkonda, langes järvakate valik kohe Ida-Virumaale, et sealt õppida turismitoodete välja pakkumist ning saada kogemusi piirkonnast, mis on mõne aastaga kerkinud viiendaks turismi sihtkohaks Eestis.

Enne turismihooaega on just paras aeg vaadata ringi, mis mujal toimub, üht-teist üles tähendada ja kohandada oma ettevõttes kasutusele võtmiseks. 30 turismiasjalist olid sama meelt ja asusid Ida-Virumaa poole teele 14. märtsil 2017. Kaks päeva olid täis planeeritud vaatamisi ja käed külge panemisi.

Narva jõudes näitas  Narva kindluse giid endisaegset linna hiilgust Narva Kreenholmi. Tutvustades endise tehase hoonetega seotud plaane ei tekkinud hetkekski kahtlust, et ühel päeval on need ideed ellu viidud. Mida aeg edasi, seda selgemaks sai, et tegu on maakonnaga, kus ideed täituvad.  Giid viis reisirahva linnatuurile, kolledži hoonesse ja raekotta. Paljudele oli esmakordne ja põnev külastus Narva kindluse bastionide kasemattidesse, mis eelmisel suvel korda tehtud ja avatud. Kasematt on kindlusehitise võlvjas siseruum, mis on mõeldud vastu pidama tulistamisele ja pommitamisele.

Päeva teise poole veetis grupp Mäetagusel sealses mõisas, käsitöömajas ja mõisahotellis. Käsitöömajas kääriti käised üles ja asuti juhendaja juhatusel seepi keetma. Niikaua kui keedus vormides hangus valmistati oma käsitööseebikesele kaunis pakend. Fantaasial lasti lennata ja kääridel- liimil välkuda. Igaüks tõi koju oma tehtud roosa-rohelise seebi. Õhtu möödus Eesti kõige soojemas spas ning talveaias omavahel suheldes. Mäetaguse on äraütlemata mõnus paik.

Järgmisel hommikul mindi kõhedat kevadtuult trotsides karjäärisafarile. Seiklust pakkuv Adrenaator Grupp retkejuht paigutas kõik järvakad autodesse ja viis Aidu karjääri äärt mööda seiklusrajale. Tänu selga tõmmatud suusakostüümidele külm ei olnud ja elamus kõigile 100%. Pärast safarit tehti tiir Kohtla kaevanduse rikastusvabrikus ja tutvuti päris tõelise kaevuri saatel põlevkivi kaevandamise ajalooga. Kiviõli seikluskeskus kostitas huvilisi oma huvitavate toodete tutvustamisega.

Viimaks seati bussi nina Avinurme poole, et võtta viimast Ida-Virumaa objekti oma teel. Avinurme puiduaidas istuti pika laua taha maha ja maaliti õpitoas puidust kaunistusi. Kõik, nii mehed kui naised, tundsid rõõmu värvimisest ja oma kätega millegi tegemisest. Kohtumise lõppedes oli igaühel oma isiklik liblikaga pross või magnet. Ise tehtud, hästi tehtud.

Täitsa juhuslikult olime valinud külastatavate objektide hulka need, mis on pärjatud tiitliga „Põhja-Eesti parim turismiobjekt". Palju häid mõtteid ja uusi ideid.

Kõigest saab ja võib õppida,  nii kehvast kui ka heast ja nii on turismiettevõtjal end turisti „kingadesse" libistamise läbi kõige loomulikum viis õppimiseks kui olla ise turist.

Aitäh vastuvõtjaile ja kohtumiseni järgmistel väljasõitudel.

Kokkuvõtte reisist koostas

Piret Sihver