Koju tagasi

Järvamaa Arenduskeskus tutvus septembri esimesel nädalal maakonna uute turismiobjektidega. Turisti küll omavalitsuse piirid ei huvita, aga selguse mõttes nimetame, et Paide linna piirest Smoky BBQ Mäos, Sargvere mõisas tegutsev Emmeliine toidutuba ja Paide spordikeskuse hostel ning tenniseväljak. Järva valda jäid Kaljusalu, Väe ja Rätsepa talu ning Jaani tare söögikoht.

Küllap on Neste bensiinijaama klient märganud ja võimalik, et mitte ainult märganud, vaid ka lõhnameelega tunnetanud Mäos uut kiirtoidukohta Smoky BBQ. Smoky BBQ põhipakkumised on seotud suitsulihaga, mille tõttu suitsuahi tossab kogu aeg. Klientide tähelepanu püütakse käsitööburgerite ja teiste maitsvate kaasavõetavate kiirtoitudega. Hoone kõrval on kaks lauda, kus saab sirutuspeatusena laua taga einestada. Koha hing on mees, kellele toitlustusäri pole võõras. Järvamaal on ta kätt proovinud näiteks Januse Kägu pubi pidades. Meelis Koroljovi sõnul on esimene kuu läinud tutvustamise tähe all ning üllatavalt edukalt.

Sargvere mõisas seab end sisse toiduvõlur Kadi Truus oma meeskonnaga. Kadil on loomisel mõisakohvik Emmeliine toidutuba. Esialgu on toidukoht ainult ette broneeritav ja toimetab suuremate tellimustega. Interjöör on igati mõisalik ja ootused suured. Tööd mõisas on palju ja köögi võimalused ahtakesed, kuid probleemid on selleks, et neid lahendada. Küsimuse peale: „Miks just Sargvere mõis?", vastas Kadi, et tahtmine kodu lähedal midagi ette võtta oli suur ja kui võimalus avanes, siis miks mitte koju tulla. Selle ütlusega vajutas ta justkui pitseri meie päevale.

Väe tallu jõudes avas meile ukse imearmas perenaine Kristine Põldver.  Tema kaks särvat silma ja naerusuu olid kui teenuse kvaliteedi garantii. Ta teeb seda, mis talle endale kõige enam meeldib ja see tunne kandub ka kõigile külalistele, kellele ta oma oskusi välja pakub. Pakub naine oma koduks loodud talus väekaid joogatunde, loodusmatku ja enesega olemise võimalusi. Kristine on muide Viimsist kodukanti tagasi jõudnu.

Rätsepa talu peremees Allan Aujärv hoidis oma vanaisa talu justkui tagavaraks, selleks hetkeks, kui ühel päeval peaks vaja minema. Aeg hammustas vanast talus üha suuremaid ampse ja juba hambutuna haigutab ajalugu tänaseni vanade majade vahel. Kõik see ei takistanud Hispaaniast naasnut üles ehitama uut ja värsket. „Esialgu oma pere tarbeks", muigas Allan. Samal õhtul juba murti see müüt ja pakuti rahvale lähedalt ja kaugelt Väliharfi kontserti. Plaanidest rääkides unistab Allan suurelt. Hetkel näeb Rätsepa talu maadel  kämpingumaju, uhket kööki, klaasseintega baariruumi, sauna koos tünniga. Mis lisandumas on, näitab aeg. Ühel päeval näeme kindlasti seda palkmaja ja uhket keldrit, millest peremees rääkis.

Meie Järva-Jaani jõudes oli Jaani tares käimas pensionipäevale omane sagin. Istusime meie jaoks reserveeritud lauda ja tellisime igaüks meelepärase roa. Palusime peremees Riio Põldmaal meiega hetkeks ühineda, et uurisime, kuidas värskel bossil läinud on. Norrast toitlustusvaldkonnast naasnuna oli tal üsna kindel nägemus oma söögikohast ja seal pakutavast. Kliendina võis tõesti öelda, et toit oli maitsev ja nägus. Järva-Jaani üle võib ainult rõõmu tunda, et muuseumilinnakeses on uus toitlustusvõimalus.

Kaljusalu talu ületas kõik ootused. Esialgne kujutelm väikeloomatalust oli paar puuri jäneseid ja mõned kanad. Hetkel on Kaljusalu talus loomi-linde näha nii kaugele kui silm ulatub. Eksootilised ja tavalised, karvased ja sulelised, öö- ja päevaloomad, villa ja piima andvad -  tõeline taluloomaaed. Perenaise Marge Kaljuste sõnul sai kõik alguse ühest kodukassist, kellega linnast maale koliti. Kel loomaarmastuse pisik naha all, sellega võibki nii juhtuda, et ühel päeval ärkad ja sul on loomaaed. Kaljusalu talu ootab kõiki suuri ja väikesi loomasõpru niisama uudistama, sünnipäevi tähistama, loodustunde veetma, aga muidugi, siis kui ilm on soojem ja kõik loomad õue lubatakse.

Linna naastes põikasime Paide spordikeskuse Karja tänava hostelisse. Võimlamaja teisele korrusele on majutuseks korda tehtud kolm tuba ja puhkeruum ning sisustatud köök. Hostelil on eraldi sissepääs ja unikaalne lukusüsteem. Toad on valged ja avarad, sobivad nii sportlasele kui  uudistama tulnud linnakülalisele.

Päeva lõpuks näitas Erich Petrovits tenniseväljakut. Paide tenniseväljak - on see vast uhke värk. Kaks moodsa TopClay saviliiva laadse kattega tenniseväljakut, kuhu saab igaüks mängima minna. Väljakut avavaks võtmeks on nutikas lahendus üle ilma laiuva interneti abil ja igaüks saab minna treenima anettkontaveidiliku innuga.

Üks on kindel - Järvamaal inimesed käed rüpes ei istu. Koroonapausi on kasutatud produktiivselt. Ja noored tulevad koju tagasi kui neil on südamelähedane väljakutse kodus. Järvamaa ainult võidab innukate inimeste näol.

Vaata reisipilte siit

Reisimuljed pani kirja