Liigutavad Järvamaa inimesed

Vahepealne põhjusega turismipausi periood on löönud segi nii mõnegi plaani, aga vaatamata kõigele tuleb suvi ja inimesed tahavad avastada uusi kohti ning reisida. Järvamaa Arenduskeskus valis 2.juuni päevaks, mil on paras aeg enne hooaega minna tutvuma maakonna uuemate ja uuenenud turismiobjektidega.

Välja sai valitud seitse lähemat tutvumist vajavat objekti, kus testida teenust ning vesta juttu ettevõtjaga teemal, kuidas neil päriselt läheb. Seekord tiirutasime Paide linna ja Järva valla piirides.

Hommikukohvi sai joodud koos kodugalerii omanike ajakirjanik Ilkka Porkka ja tema elukaaslase kunstnik- kirjanik Raija Meriläga Paides. See oli maja täis kunstihõngu, maale erinevatelt autoritelt ja kunstniku ateljee. Iga huviline saab kokkuleppel kodugaleriid vaatama minna ja oma silmaga seda ilu kaeda. Kel suurem kunstihuvi ja hinnas jõutakse ühele meelele siis võib lahkuda koju ka õnneliku maaliomanikuna. Kodugalerii asub Tiigi tänaval ja tasub külastamist. Jälgige ikka ajale vastavaid ohutusnõudeid, sest minnakse kellegi koju.

Edasi suundusime Sillaotsa. Kaugemale linnasüdamest on üks pere rajanud oma koju turistide vastuvõtuks kämpingud ja kõik sinna juurde kuuluva. Sirvisime majutuse külaliste raamatut ja inimesed maailma eri paigust on nimetanud kohta „nagu vanaema juures maal", „linnulaulu paradiis" ja muidki häid sõnu on neil jätkunud lahkele pererahvale. Turisti turvalisust valvad kolm kassi.

Vana-Veski puhkekeskuses käis vilgas ehitustegevus. Eelmisel suvel maha põlenud saunamaja ümber olid kerkinud tellingud ja taastamistöö käis. Peamaja taha „saarele" oli püstitatud ning ootas viimast lihvi kolm kämpingumajakest ja jõe kaldal lösutas tuttuus torusaun. Majutuse- ja seminariklientide teenuste laiendamiseks on omanik muretsenud SUP-lauad, kohe saabub õuele jalgpalli-piljard ning endiselt pakutakse erinevaid matku veel ja maal.

Teel Järva-Jaani võtsime lõunat Roosna-Allikul mõisamajas asuvas kohvikus. Taskukohane, aga ülimaitsev, saab selle külastuse kokkuvõtteks öelda. Söögikoht on avatud tööpäeviti ainult lõuna ajal poolteist tundi. Aga, kes sealkandis seikleb ja paus aega mahub, saab kena kõhutäie.

Sügisel uksed lahti löönud Järva-Jaani vanatehnikamuuseumite keskus sai koroonaajal kannatada, sest arvestataval külastusajal mööda muuseume rännata ei tohtinud, piletitulu jäi saamata ja külastuselamusest suust suhu pajatav klient jäi tulemata. Lootused on uuele kooliekskursioonide perioodile. Muuseumi kahele korrusele ja lisaangaari on kokku kogutud enamik museaale, mis enne olid erinevates aleviku muuseumites laiali. Hea lugeja, kui kavatsed Järva-Jaani minna, varu aega! Kui muuseumipapa konksu otsa saad, kulub kaugelt rohkem kui üks tund. Palju kauem.

Paiaristis Tikupoisi restoranis joodi üks kiire kohv, tehti kaks ostu taluturult, vajutati kolm klikki uues elektroonilises turismiinfokioskis ning täiskäigul edasi Valgma külla Eesti Veini kambrisse.

Ei saanud Hindreku turismitalus ka ilma koroonajuttudeta. Näiteks olime esimene grupp üle mitme-setme kuu, kes muidu nii popi EHE-märgisega elamuskoolituse tellis. Jutuks tuli, et teine talvel EHE-märgise saanud teenus – kanuuga rabarestosse, on osutunud äärmiselt populaarseks ja on tihedalt välja müüdud seiklus. See näitab, et uudne ja üllatusliku sisuga teenus müüb alati, ka Kesk-Eestis. Hindreku talus oli kuulda ka kopsimist, mis tähistas millegi uue valmimist.

Kokkuvõtteks tegelevad maakonnas turistide vastuvõtmisega südantliigutavad inimesed: lahked, sõbralikud, head kokkajad, lootusrikkad, visad ja vaimukad. Mis viga nendega turismihooajale vastu minna?

Vaata Helje Metsa pildistatud reisipilte Järvamaa Omavalitsuste Liidu FBlehelt.

Teate koostas

Piret Sihver