« Tagasi

Üle-eestilistest üritustest ja millega Järvamaa neil päevil külastama meelitab

Turismisuvi on kohe algamas ja hoo saavad sisse tuntud ja armastaud üleriigiüritused. Oma pakkumistega võtavad neist  osa ka Järvamaa ettevõtted. Välja on end pakkunud ettevõtted olgu neil siis peategevuseks külaliste võõrustamine, hariduse andmine või lehmalüps. Vahet pole, külla palutakse kogu maa rahvast.   Pakun siinkohal väikest ülevaadet, mis Järvamaal toimuma hakkab.

1.mai

Maaturismiettevõtted kutsuvad külla.

Pühapäeval, 1. mail 2016 avavad maapiirkonna turismiettevõtted üle Eesti juba kolmandat korda oma uksed külastajatele ning tutvustavad oma ettevõtet ja teenuseid! 1. mail saab päris tasuta või erihinnaga osaleda matkadel ja retkedel, sõita paadiga, teha käsitööd, osaleda töö- ja õpitubades, kogeda uusi maitseelamusi, lüüa kaasa talgutel, tutvust teha taluloomadega, kohtuda pererahvaga, käia kuumas saunas ja osaleda muudes pakutavates ettevõtmistes. Igal ettevõttel on selleks päevaks isiklik pakkumine oma külalistele! Ettevõtmise eesmärk on üheskoos propageerida puhkamist ning ürituste korraldamist Eesti maapiirkondades, kutsuda linlasi maale ning tõestada, et maal on elu. Erinevus avatud talude päevast, mis toimub juulis, on see, et tegu on maal tegutsevate turismiettevõtjatega. Avatud talud tegelevad reeglina talupidamise ja põlluharimisega.

Järvamaal on 1. mail uksed valla Eesti Piimandusmuuseumis ja Eesti jalgrattamuuseumis, külla ootavad kõik Järva-Jaani muuseumid ja Vanatehnika varjupaik, vahvat tegevust pakub Kilplaste küla teemapark ja rõõmu taluloomadest saab Võsu talu küüliku- ja kitsekasvatuses ning Jäägri villa hoiab uksi lahti 11st 16ni. Eesti Piimandusmuuseumis tehakse töötubasid piimasaadustest: võid, kohukesi, jäätist. Poole hinnaga pääseb erakorraliselt Eesti Jalgrattamuuseumisse, kus presenteeritakse ajaloolisi filme ja tutvustatakse ekspositsiooni. Kilplaste juures toimub elamusretk, avatud on kohvik ja kogu päeva saab meisterdada käsitöötoas. Elamusretkele pääseb 3 euroga. Vanatehnika varjupaigas Järva-Jaanis on saunad soojad ja kümblustünnid valmis, paaritutel täistundidel on minekuvalmis lõbusõidu roomiktransportöör. Võsu talus lõigatakse kell 12 lahti tort, et tähistada talu 105 sünnipäeva. Jäägri villa kutsub osalema jahiteemalises viktoriinis, mille loositud võitja saab 5 kaaslasega villas saunatada ja saunasnäkid. 

Kaarti avatud kohtadest näed siit: http://bit.ly/1SjY0vc Üldinfo, hinnad ja pakkumised : http://bit.ly/1VBkoqa

14.mai

Muuseumiöö 2016 kannab nime „Öös on laineid"

Muuseumiöö on aasta suurim  ja oodatuim Eesti muuseume ühendav ettevõtmine. Seekordne teema on kantud merekultuuri-aastast, ent usutavasti vaatavad muuseumid öö programmi planeerides teemat palju laiemalt kui ainult mereliselt. Muuseumides pannakse kokku muuseumiöö eriprogramme, sest just rohked õpitoad, erilised ekskursioonid ja võimalus mõnd eksponaati hoopis uue nurga alt vaadata on need põhilised asjad, miks maikuus koos sõprade ja perekondadega kodust välja tullakse. Programmis osalevad muuseumid avavad muuseumiööl oma uksed kell 18 ja uks läheb lukku 23 ning sel ajal on sissepääs muuseumi tasuta.

Järvamaa on tuntud muuseumite maakond. Maakonnas on uksed valla sel imelisel muuseumiööl Eesti Piimandusmuuseumil, Eesti Jalgrattamuuseumil ja Eesti Ringhäälingumuuseumil. Samuti löövad kaasa Järvamaa muuseum, Sargvere mõis ning unetuid ootab ka A.H.Tammsaare muuseum Vargamäel. Pakkumised on põnevad ja seinast seina. Näiteks Vargamäel keedetakse silgusuppi. Järvamaa muuseumis eksponeeritakse kalanahakunsti ja näitust „Paide laevastikust". Mida see endast kujutab, saab teada kohapeal. Jalgrattamuuseum  pühendub helilainetele ja lainetele jalgratta-ajaloos. Piimandusmuuseumis süüakse piimalainetused lausa ära. Sargvere mõisas löövad laineid oma valla tegijad. Ringhäälingumuuseumis on näitused tasuta avatud ja "eetrilaineid" püüavad külaliste rõõmuks 1950ndate ja 1960ndate aastate radioolad "Estonia".

Muuseumiööd korraldavad koos Eesti muuseumid ja Eesti Muuseumiühing ning ICOM Eesti. Täpsemat infot muuseumiöö kohta saab veebilehelt www.muuseumioo.ee

Läbi suve

Unustatud mõisate külastuspäevad

34 mõisat üle Eesti, milles tavapäevadel asuvad koolid, on külalistele 2016 aastal kuuel suvepäeval avatud. Kohale tasub sõita 2. juulil, 16. - 17. juulil, 30.-31. juulil ja 13. augustil.

Miinimumprogrammina toimub igal täistunnil mõisates giidiga jalutuskäik, avatud on näitused ja kohvikud. Lisaks korraldatakse koolide tugevuste ja mõisate eripära rõhutamiseks kontserte, töötubasid ja muud huvitavat. Mõisad avatud 10.00 kuni 18.40

Järvamaalt on end osalejaks kirja pannud Aruküla, Koigi ja Roosna-Alliku mõis, mis neis täpsemalt oimuma hakkab, kuuleb ehk lähiajal.

Külastused on tasu eest. Vaata osavõtjate kaarti siit: http://bit.ly/2406QFF

24.juuli

Üleriigiline avatud talude päev

Järvamaalt alguse saanud ja sel aastal 24. juulil teistkordselt üle-eestilisena toimuval avatud talude päeval saavad külastajad näha nii suuri farme kui ka väiksemaid talusid, kaasaegset põllumajandustehnikat ja väiketööstusi, erinevaid loomi ja taimi. Kohapeal saab maitsta ehedat talutoitu ja osta kaasa kohalikke tooteid.

Talude registreerimine kestab veel 1.maini ja nimekirjad pole lukus . Nimekirja lisandub veel kindlasti Järvamaa osavõtjaid. Hetkel on end kirja pannud need Järvamaa maaettevõtted - Paide valla Nõgese Käsitöötalu, mille valikus on linased rõivad, tekstiilnukud, kotid ja kodutekstiil, puidust mänguasjad, suveniirid ja mööbel. Elise Aed on puukool Türi vallast, kus kasvatatakse püsililli ja dekoratiivseid puid ja põõsaid. Väätsa Agro nättab Baltimaade suurimat piimafarmi. Kubja Ürditalu kasvatab Järva-Jaani lähistel ravimtaimi, teeb ekskursse oma eriliste põldude vahel ja omab armast suvepoodi, kust kasulikku kraami saab kaasa osta. Võsu talu küüliku- ja kitsekasvatustalu, mis asub Albu-Ambla valla piiril, näitab oma talu loomi ja müüb mahedat talusaadust.

Täielik nimekiri Eesti avatud talude päeval osalevatest taludest on siin http://bit.ly/1Std63L ja kui aeg küps ilmub kaart siia www.avatudtalud.ee

Üle-eestilised üritused ootavad rahvarohket osavõttu ja pakutavast leiab igaüks oma lemmiku.

Koondas ja koostas:

Piret Sihver

Järvamaa turismiinfokeskuse infokonsultant

piret@jarva.ee