Vana käsikäes uuega

4.septembri hommikul imestasime, et tõesti-tõesti, juba kaheksateistkümnes kord tähistasime Järvamaa Arenduskeskuse töötajatega suvelõppu rännates mööda maakonna uusi turismiobjekte.

Esimene peatuspaik pole küll uustulnuk siinsel turismimaastikul, aga kohapeal Kalju Kertsmiku selgitusi visualiseerides tekkis ülevaade sügisel totaalselt uuenevast Valgehobusemäe suusa- ja puhkekeskusest. Tulemas on suvised ja talvised tuubirajad, tõstukid, kaelamurdva kõrgusega lumekrossiradade kuhjad, valgustatud vaatetorn ja asfalteeritud rullsuusarajad. See on pisike loetelu sellest, mida uuel hooajal näha ja kasutada saab. Uskumatu, et see kõik sellele mäele ära mahub? Arendused on suuresti kantud soovist lisada keskusele suviseid tegevusi. Aga mitte ainult, 1.novembril peab viimane lihv maastiku kujundustele antud olema ja siis jääb keskus öist külma ootama, et hakata kunstlund tootma. Ootame põnevusega.

Edasi suundusime mööda Piibe maanteed Aravetele, kus KETEs on pea aasta juba avatud KETE kohvik. Ette rutates peab ütlema, et üllatus oli suur. Vanasse nõukaaegsesse külapoodi on sisustatud tore ja stiilne söögikoht. Interjööri ilmestamiseks on kasutust leidnud nõukaaegsed hitid – vanast leivarestist on saanud kasutatud nõude kogumiskoht, noad-kahvlid leiab vana teleka pealt, laes on valgustid, mis valmistatud piimanõudest ja seintel veneaegsed müügil olevaid kaupu markeerivad piktogrammpildid. Äsja sai valmis vanasse poe müügisaali 100 kohaline peosaal, mida kaunistatakse suuremate ürituste tarvis. Ja mis tähtsaim, toit , see on maitsev ning kohv kaasaegne. Tõesti soovitamist väärt söögikoht Pärnu – Rakvere maantee ääres. Edu, Martin!

Kellel veel käimata, siis Järvamaa Arenduskeskuse kollektiiv soovitab ära käia maisi-Järvamaal. Kiiret pole, aga maisimaa kaob koos selle vilja koristamisega. Tõesti äge kogemus. Maisimaa veerest saad võtta orienteerumiseks kaardi, et „Järvamaal" mitte ära eksida. Mais on kasvanud kenasti üle pea ning sukeldumine sellesse labürinti pakub kena koormuse ja põnevust. Üks asi, mida pead silmas pidama on PARKIMINE! Ole ettevaatlik ja tähelepanelik, sest auto pead jätma tee veerde. Ägeda ettevõtmise taga on Järva Maavalitsus, kes nii tähistas väärikat 100. sünnipäeva.

Viimases peatuskohas, Nõgese käsitöötalus, soojendas hinge kaunis ja kvaliteetne käsitöö. Perenaine Piret ja peremees Allan on Järvamaa äärele Mustla-Nõmmele rajatud kodus hakanud valmistama omale südamelähedast käsitööd. Allan teeb puidutööd: meeneid, mänguasju ja mööblit. Piret teeb sulnist ilu erinevatest tekstiilidest. Kõik ikka tellimise peale. Ümber majapidamise on nad rajanud liigirohke aia, mida soovijatele tutvustatakse. Talu on mitmel aastal osa võtnud Avatud talude päevast ja omab juba päris head võõrustamise kogemust. Koostööd tehakse Tanksemäe safferiga, kes gruppidele tellimise peale pikniku korraldada suudab. Igati mõnus sirutuspaus teel olles. Helista ette ja tee tellimus.

Aitäh vastuvõtjatele. Nähtu oli igati rõõmustav ja suvelõpule kohane. Järgmisel kevadel juba uued objektid ja uus reis.

Reisi viis läbi, kirjutas ja pildistas

Piret Sihver
Järvamaa Turismiinfokeskuse infokonsultant