Põhja-Eesti turismikonverents tõi täissaali, tunnustati parimaid

Vastavatud Arvo Pärdi Keskuses toimunud Põhja-Eesti XIII turismikonverents „Tulevikunoodid" tõi kokku suure hulga turismivaldkonna esindajaid. Osalejaid oli Narvast Kuressaareni ja Tallinnast Võruni. Konverentsikülastajate hulgas olid nii turismiettevõtjad, -arendajad kui ka riigi ja kohalike omavalitsuste esindajad.

Konverentsi avas sümboolselt Laulasmaa kooli 5. klassi noormees Oliver, kes esitas muusikapala klaveril. Harjumaa poolt lausus avasõnad Harjumaa Omavalitsuste Liidu (HOL) juhatuse liige Andres Laisk. Sihtasutuse Põhja-Eesti Turism nõukogu esimees, HOLi tegevdirektor Joel Jesse rääkis teemal „Regionaaltasand täna ja homme" ning tõi kuulajateni regionaaltasandi olulisuse. Tema sõnul tuleks lähitulevikus ühendada maakondlikud omavalitsuste liidud ja moodustada mitut maakonda haldavad regionaalsed omavalitsuste liidud. Ilma regionaalse tasandita näeksid omavalitsused kitsalt oma piirkonda ja omavaheline koostöö ning ühiste eesmärkide realiseerimine oleks väga keeruline.

Turismisektoril oli suurepärane võimalus kohtuda EAS turismiarenduskeskuse uue juhi Margus Sameliga, kes tõi kuulajateni Eesti turismi hetkeseisu ja tulevikuperspektiivi, keskendudes Eesti kui reisisihi tuntuse suurendamise eesmärkidele. Sihtasutuse Põhja-Eesti Turism tegevjuht Karmen Paju andis ülevaate regionaalse turismiorganisatsiooni koostöövõimalustest. Majandus-ja Kommunikatsiooniministeeriumi transpordi arengu ja investeeringute osakonna peaspetsialist Eva Killar rääkis metropoliregiooni tulevikuvisioonist. Tema sõnul annab tunnel unikaalse võimaluse saavutada piirkonnas majanduslik uuendus, mis pole seotud ainuüksi uute tehnoloogiate kasutuselevõtu ja uute juhtimisstruktuuridega vaid ka täiesti uue ühenduse loomisega Euroopa ja Aasia vahel.

Tallinna Ettevõtlusameti turismiosakonna juhataja Evelin Tsirki ettekanne andis auditooriumile väga palju põnevat ja uut teadmist Tallinna väliskülastajatest. Teatavasti kuulub Tallinn Euroopa kümne nutikama turismilinna hulka ja on seega suureks eeskujuks ka väiksematele sihtkohtadele. Turism on väga kiiresti arenev majandusharu, kus on veel palju kasutamata võimalusi nii teenuste disainis kui digivaldkonnas.  Arvo Pärdi Keskuse tegevjuht Anu Kivilo andis sümpaatse ülevaate vastavatud keskusest ja rääkis turismivaldkonna koostöövõimalustest. Kõigil huvilistel oli võimalus tutvuda keskusega ja piiluda ruumidesse, kuhu tavakülastaja ei satu.

Turismikonverentsi peaesineja oli Tartu Ülikooli dotsent Andres Kuusik, kes tõi esile turismiturunduse drastilise põhitõe „Eristu või sure!" ning ilmestas teemat praktiliste näidetega.  Päeva moderaatori, turismivaldkonna eksperdi Erik Sakkovi juhtimisel jagasid Põhja-Eesti maakondade paneeldiskussioonis piirkondade uudiseid ja tulevikumõtteid Marko Torm (Rakvere linnapea), Piret Sihver (Järvamaa Turismiinfokeskuse infokonsultant), Janek Kadarik (Raplamaa Arendus-ja Ettevõtluskeskuse juhataja), Kadri Jalonen (Ida-Viru turismikoordinaator) ja Andres Laisk (Saue vallavanem).

Arvestades, et MOMU Mootorispordimuuseum pälvis eelmisel aastal Põhja-Eesti atraktiivseima turismiobjekti tiitli, siis esines tänavu konverentsil põneva sõnavõtuga muuseumi esindaja Arno Sillat, kes rääkis teemal „Eurorahadeta, kuid auhinnatud".

Turismikonverentsil „Tulevikunoodid" kõlasid märksõnad lihtsus, ausus, eristumine, koostöö aga ka eksport. Meeldivaid maitseelamusi pakkus konverentsil QCatering OÜ.

Turismikonverents kulmineerus konkursi „Põhja-Eesti parimad turismiarendajad 2018" nominentide ja laureaatide väljakuulutamisega.

Parima väikeettevõtte 2018 tiitli pälvis Pakri Parun OÜ Harjumaalt ja parimaks suurettevõtteks tunnistati Hestia Hotel Laulasmaa Spa. Aasta atraktiivseima turismiprojekti 2018 tunnustuse sai Ida-Virumaal asuv Kiviõli Seikluspark.

Aasta väikeettevõte 2018 nominendid:

Pakri Parun OÜ (Harjumaa)

Rummu Järv OÜ (Harjumaa)

Mäo Grill OÜ

Kernu Mõis OÜ (Harjumaa)

Käsmu Meremuuseum SA (Lääne-Virumaa)

Purtse Pruulikoda OÜ (Ida-Virumaa)

Narva Gate OÜ (Ida-Virumaa)

Aasta suurettevõte 2018 nominendid:

Hestia Hotel Laulasmaa Spa (Harjumaa)

Aasta atraktiivseim turismiprojekt 2018 nominendid:

Kiviõli Seikluskeskus (Ida-Virumaa)