« Tagasi

Selgusid Järvamaa 2020. aasta kodanikualgatuse nominendid

Reedel kogunes Järvamaa Arenduskeskuse poolt välja valitud kodanikualgatuse tunnustamise hindamiskomisjon ja selgitati välja 2020 aasta Parima vabaühenduse, Parima vabatahtliku, Hea algatus 2020 ja Kogukonda teotava ettevõtte nominendid. Võitjad kuulutatakse välja 26. novembril Väätsa mõisas "Vabaõhenduste ja vabatahtlike tunnustamisõhtul"

Nominendid ja  esitajate lood:

"Parim vabaühendus" kategooria nominendid:

MTÜ Allikaveed

2020. aastal oli kõige uudsem ettevõtmine Päästeameti toetatud projekt "Tuleohutus algab endast", mille käigus soetati vingugaasi andurid ning jagati need laiali Roosna-Alliku piirkonna kodudesse, kus on leegiga põlevad küttekolded, lisaks said soovijad tuleohutusmeelespea ning toimusid teabepäevad eri vanuserühmadele.

Veel toimusid erinevad õppereisid Eesti eri paikadesse, korraldati suviseid kokkusaamiseid, viidi läbi õpitubasid nii LEADER kui KULKA projektide toel. Väga põnev on sel aastal toimuv käsitööpäeva lahendus – käsitööpäevad on jagatud mitmetele päevadele ja ühe teema kohta on kaks päeva: üks päevasel ajal ja teine õhtusel ajal, et kõik sihtgrupid saaksid osaleda. Väga oluline on majadevahelise mänguväljaku projekti elluviimine, et väikelastel oleksid arendavad mängutegevused ning et välitrenažöörid annaksid tegevust noortele ja täiskasvanutele.

Ühing on käesoleval aastal toonud Roosna-Allikule mitmeid erinevaid kontserte ja sellega maaelu rikastanud. Sel aastal toimub 12. Lasteaedade Laulu- ja Tantsupidu, mis koroonaviiruse leviku tõttu lükkus edasi. Siseturvalisuse taotlusvooru abiga parandati liikumisraskustega inimeste ligipääsu MTÜ külade toale ning tagati sellega ka parem ligipääs raamatukogule, kultuurisündmustele ja laste sportimisvõimalustele.

Ülioluline on ühingu koostöö piirkonna ettevõtjate ja teiste teenusepakkujatega, kes alati tulevad rõõmuga appi, kui midagi on vaja. Võimalusel on alati kaasatud ürituste korraldamisesse kool, noortekeskus, rahvamaja ning lasteaed. Lisaks MTÜ Roosna-Alliku mõis ja MTÜ Roosna-Alliku Spordiklubi ja MTÜ Nautleja Kalamatkad. Õnnestunud projektid ja positiivne tagasiside innustavad edasitegutema ja suurelt mõtlema! Ühiselt on äge MTÜ-s toimetada!"

 

Käru Heade Tegude Muuseum

„2012. aastal loodud MTÜ Käru Heade Tegude Muuseumi (ehk suupärasemalt Käru muuseumi) näol on tegemist koduloomuuseumiga, mis sai loodud eraisikute Aljona Suržikova ja Sergei Trofimovi initsiatiivil ja mille põhieesmärgiks on Eesti XX sajandi ajaloo säilitamine, tutvustamine ja teadvustamine mitmesuguste näituste, kunsti- ja sotsiaalprojektide, laagrite, konverentside, töötubade ja muude ürituste korraldamise kaudu.

Kuna muuseum asub Kärus, siis 2018. aastal sündis idee luua kärude muuseum ja algatati kärude korjamise kampaania. Lapsevankrite kollektsioon avati 21. detsembril samal aastal. Hetkel on kogutud üle saja lapsevankri ja käru, neist vanim pärineb 19. sajandist. On veel eestiaegne käru 1930ndatest ja mitmeid teisi hilisematest aastakümnetest. Lisaks on kollektsioonis mitukümmend nukuvankrit ja rohkelt laste kasvatamise ja kasvamisega seotud olmeesemeid.

Käru muuseum oli 2019. enim külastatud muuseum Järvamaal. Muuseumi kollektsioon asub Käru raudteejaama aidas aleviku südames. Oma asukohaga on ta ka üheks Käru visiitkaardiks siit läbisõitvatele rongireisijatele. 2020. aastal on muuseumi üles leidnud ligi tuhatkond inimest üle Eesti ja ka väljastpoolt Eestit. Muuseum osales Avatud talude päeval, Muuseumiööl, osales autoorienteerumisel Suur suveseiklus ning on olnud avatud kogukonna ürituste ajal. Muuseumisse on leidnud tee ka seminarid ja koolitused, muuseum pakub õppeprogramme lasteaedadele ja koolidele ning abi erilaadsete sündmuste sisustamisel. Edaspidi on plaan tutvustada muuseumis filmiõhtutel Eesti dokumentaalfilmi ajalugu ja tänapäeva ning seda kokku muuseumitundide kavad, mis on lõimitud koolide õppekavadega"

 

Oisu Kultuuri ja Arengu Selts

Selts on saanud alguse juba 2001.aastast. Praeguse juhatuse all tegutsetakse kolmandat aastat. Seltsil on 30 liiget, kes on enamasti pärit endise Oisu valla küladest. Nii ongi Oisu Kultuuri ja Arengu Seltsil (ehk lihtsamalt OKAS) missioon pakkuda kogu endise Oisu valla territooriumil elavatele inimestele (Metsaküla, Mäeküla, Raukla, Retla, Rikassaare, Saareotsa, Taikse, Tännassilma, Väljaotsa ja Äiamaa külad ja Oisu alevik) tingimusi vaba aja sisukamaks veetmiseks ja kogukonna arenguks. Seltsi peamisteks koostööpartneriteks on Oisu rahvamaja, Oisu raamatukogu, Retla-Kabala Kool, Raukla ja Mäeküla külaseltsingud, Türi vald, Türi Noortekeskus, Kabala Kultuuri- ja Spordi Selts jpt. Meid toetavad mitmed ettevõtjad: AS Kuma, OÜ Estonia, FIE Meelis Ohu, FIE Jan Jaanhold, AS Väätsa Prügila, spordiselts ESTO jt.

2020.aastal olid OKASel suurimad ettevõtmised:

· Oisu noortetoa käimalükkamine. Noortetoa loomist algatati juba 2018.aastal ning 21.jaanuaril 2020 see Oisu Rahvamajas saigi avatud. Noortetuba oli noorte seas väga oodatud ning tänaseks on väga aktiivses kasutuses. Lisaks loodi ettevõtmisega töökoht, mida rahastab Türi vald. Oisu noortetuba on ühtses võrgustikus Türi Noortekeskusega, mille kaudu saavad Oisu noored osaleda valla noorte ühisprojektides (õpilasmalev, ühisüritused, koolitused jpm). Seega lõi algatus olulise ja oodatud lisaväärtuse kohalikele noortele ning loodi ka reaalne töökoht.

· Projekti „Ühtne Oisu kogukond" lõpetamine. Projekt on kestnud kaks aastat, mille käigus on korraldatud mitmeid töötubasid (näiteks käsitöö ja meisterdamise, kodukoha fotovõistlus, piirkonna ajaloo päev jpm) ning projekti kaasabil on MTÜ-le soetatud mitmeid vahendeid ürituste taseme tõstmiseks. Näiteks on üles seatud Oisu raamatukogus suur teler ja digitaliseeritud kohaliku elu tutvustavad vanad VHS kassetid, neid filme näidati nii Oisukandipäeval kui ka raamatukogu erinevatel üritustel. MTÜ saab kasutada nüüd tänu projektile ka kokkupandavaid laudu-toole ja varjualust, sportimisvõimaluste parendamiseks ja jumping-treeningute läbiviimiseks on soetatud hüppetrampliinid, piirkonna atraktiivsemaks muutmiseks ja noorte vaba aja veetmise mitmekesistamiseks on kooli juurde loodud kiigepark.

· Keskkonnaprojekti „Hoolin kodukohast" läbiviimine. Kampaania eesmärk oli inimeste prügialaste käitumisharjumuste muutmine märkamise ja ise panustamise kaudu. Kutsusime Oisu aleviku ja selle ümberkaudsete külade inimesi hoolima endast ja oma kodukohast, soovitasime inimestel eriolukorra ajal minna õue liikuma ja muuhulgas üles korjata hooletult maha visatud prügi. Oisu alevikku paigaldati koostöös Väätsa Prügilaga kuuks ajaks kaks sinist konteinerit, kuhu sai tasuta prügi panna. Aktiivsete korjajatele, kes oma saagist pildi FB ürituse lehele postitasid, oli MTÜ poolt auhinnad. Kokku korjati 320 kg prügi.

· Oisukandi Hoovipäeva korraldamine. Tugev kogukond algab üksteise tundma õppimisest ning seetõttu kutsus MTÜ OKAS kõiki Oisu piirkonna inimesi avama oma hoove. Miks just Hoovipäev? See andis võimaluse kasutada oma fantaasiat ja pakkuda just seda, mida pähe tuli! Näiteks oma aia näitamine, vanavara või lihtsalt teise ringi kauba müük, kodukontsert, näidend, kodukohvik, koduloomade tutvustamine, trennitunnid, töötoa läbiviimine, taluturg jne. Samuti võis tegevusi kombineerida ja miks mitte ka koostöös naabrite või kaugemate sõpradega koos miskit pakkuda. Lõpuks oli avatud hoove 20. Tegevusi oli neis väga palju ja väga eriilmelisi. Enamasti sai igas hoovis midagi põnevat süüa-juua, kuid oli ka näitusi ja müüke (koduloomad, käsitöö, piirkonna fotod, maalid, vana aja asjad, ehted, teise ringi kaubad jpm). Oli ka esinejaid (näiteks lõõtsamees) ning töötubasid (savitöö, seiklusmängud).

2020-s aasta pole MTÜ-le veel lõppenud. Oktoobris aidati Oisu rahvamajal tutvustada huvilistele seal toimuvat, oktoobri lõpus korraldab MTÜ kooliõpetajatele õppepäeva, detsembri alguses aga korraldatakse koos rahvamajaga traditsiooniline advendiüritus.

Lisaks ürituste korraldamisele lööb MTÜ aktiivselt kaasa aruteludes valla tasandil, et piirkonna inimeste soove ka valla eelarve prioriteetide seadmisel arvestataks. Siin on eriti märkimisväärne koostöö areng Kabala piirkonda esindava Kabala Kultuuri ja Spordi Seltsiga. Koostöös püüame saada ka Oisu-Kabala suunale kergliiklustee, mis seoks piirkonda Türiga ning et Retla-Kabala Kooli ei kärbitaks ega muudetaks piirkonna laste kooliskäimist ebamõistlikult keerukamaks."

 

Lisaks antakse välja kategoorias  „Noortealgatuse eripreemia"

 

"Parim vabatahtlik" kategooria nominendid:

Jaanus Teppo

„Jaanus ja tema pere (3 last) on Taikse küla ja seltsi jaoks alati olemas. Peaaegu igapäevaselt käivad nad vaatamas, kas seltsimajas kõik toimib. Lapsed küsivad tihti, kas täna ka seltsimajja läheme. Jaanus hoiab kõigel silma peal ja näeb peatselt tekkivaid vigu ka ette. Ta teeb seda kõike oma vabast ajast ega ole kunagi oodanud mingit rahalist tuge või suuri tänukirju. Tema jaoks on kõige suurem "valuuta", kui tehtut märgatakse ja öeldakse AITÄH.

Jaanusel ei ole kunagi keeruline võtta kaasa ka kõik oma 3 last, et mingi väiksem remonditöö ära teha seltsimajas. Ta mõtleb ka töö ajal teemade peale, mis võiksid Taikse küla kuidagigi paremaks muuta. Olgu selleks siis lahenduste otsimine interneti avarustest või uurides vanemate inimeste käest elutõdesid, kuidas üks või teine teema vastuse saaks".

 

Aili Avi  

„Aili Avi on Türi kogukondliku ja keskkonnasäästliku liikumise eestvedaja, Türi Kogukonnaseltsi juhatuse liige, talgute ja muude ühistegevuste korraldaja. Lisaks veel MTÜ Tore juhatuse liige, MTÜ Tore Abi juhatuse liige.

Türi kogukonnaselts tegeleb kestliku ja kogukondliku arengu toetamisega Türi linnas ja vallas. Seltsimaja ehk "Konn" (Viljandi tn 60) tegutseb koolituskeskuse ja loomemajana. Selts toimetab vabatahtlike töö ja projektide toel. Toimunud on juba kümneid koolitusi, korraldatakse noortelaagrit ja kestliku mõtteviisi festivali Rohevest.

Aili suureks panuseks on projektitaotluste kirjutamine, projektide edukas elluviimine, igapäevategevuste koordineerimine, teavitusartiklite koostamine, Konna maja külastavate gruppide vastuvõtmine, seltsi tegevuste tutvustamine ning vabatahtlike kaasamine. Konna maja tegemistesse kaasab sageli ka oma lapsed, vajadusel ka abikaasa.

Aili on väga aktiivse eluhoiakuga ning jõuab korda saata ülimalt palju. Kuigi ta on 3 lapse ema ning igapäevaelus töötab pedagoogina, jõuab ta osaleda aktiivselt ka Türi vallavolikogu töös ning juhendaja ja koolitajana tugiõpilasliikumises."

 

Andres Pajula

„Vao küla külavanem. Tohutu töövõime ja kuldsete kätega heas mõttes "külahull", kes on valmis teoks tegema nii oma väga toetava pere kui kõigi külainimeste mõtted ning soovid. On selleks siis külas millegi vuntsimine, kohendamine, parandamine, ehitamine, rajamine, lihtsalt ürituste korraldamine või läbi viimine. Tema käe all on saanud uue ilme küla sildid ja sissesõit, küla saun ja seltsimaja, peetud mitmeid üritusi ja tähistatud Vao küla 455 aastapäeva. Et Andres on ka tugev spordimees, siis aastasse 2020 jäävad tema eestvedamisel ja ise lugematuid töötunde panustades koos kogukonnaga lastele kiigeplatsi, noortele jalgpalliväljaku ja vollerahvale kunstmuruga kaetud võrkpalliväljaku rajamine mis on leidnud ka meedias kajastamist nii ehitamise käigust kui meeleolukast avamismängust praeguste ja endiste vaokate vahel. Kahtlemata on Andres teistele suureks eeskujuks oma vabatahtliku tegevusega nakatades ka teisi kogukonna liikmeid panustamaks oma kodukandi parendamisse."

 

"Hea algatus 2020" kategooria nominendid:

„Oisu Kultuuri ja Arengu Selts „Oisukandi Hoovipäev"

„MTÜ Oisu Kultuuri ja Arengu Selts (OKAS) korraldas 22. augustil Oisukandi hoovipäeva, kutsudes endise Oisu valla piirkonna inimesi avama oma hoove. Hoovipäeva idee oli väga vaba: hooviomanikud said kasutada oma fantaasiat ja pakkuda just seda, mis pähe tuleb. Näiteks aia näitamine, kirbukas, kodukontsert, näidend, kodukohvik, loomadega tutvumine, trennitunnid, õpituba, aiasaaduste müük jne. Võis tegevusi kombineerida või koos naabrite-sõpradega miskit pakkuda. Ka aja sai hoovipäevaline määrata ise: hommikust kuni õhtuni välja või siis lihtsalt tunnikese. Päeva lõpuks olid kõik oodatud augustijaanile Mäekülla, kus pakuti elavat muusikat, sööki-jooki ja lõkke juures tantsimist.

Kokku avati 20 hoovi ja neid oli Oisu alevikus, Retla, Väljaotsa, Raukla, Taikse, Tännassilma ja Mäeküla külas. Ürituse staap oli Oisu Rahvamajas, kus sai vaadata ka näitust piirkonna aerofotodest. MTÜ pakkus korraldajana reklaami (Facebook`i üritus, pressiteated, plakatid, ühtsed sildisüsteemid jne). Koostati voldik, kus kaardil oli tähistatud kõik avatud hoovid ja lisainfo nende kohta. Voldikuid jagati vabalt võtmiseks igasse avatud hoovi ja ürituse staapi. Õhtusel üritusel Mäekülas tänati kõiki osalenud hoovipidajaid ning olid ka loosiauhinnad hoovide külastajatele.

Iga hoov oli eriline ja omanäoline. Elise Aiast sai istikuid ja grill-liha, Ehe-hoovist osta ehteid, Ampli hoovist käsitööd, Aino-Elleni hoovipuhvetist pika valiku toite, Pargi tänava kohvikust hommikueinet, Vana aja hoovis sai näha erinevaid näitusi (vana aja esemed, käsitöö, maalid) ja maitsta vana aja sööke, Kooli hoovis oli lastele seiklusmängud, Marrandi kirbukas teise ringi kaubad, Oisu mõisa restos ülihea hamburger ja vaadiõlu, Pikk 1 hoovis savitöötuba, Läbikäiguhoovis mängud lastele, Nurga kohvikus koogid ja jääjook, Lipu hoovis söögi kõrvale elav muusika, palju koduloomi-linde ja lasteala, Piiripealse hoovis söögi kõrvale massaaž ning näomaalingud, Vikerkala hoovikohvikus suitsukala, Künnimamma juures tugevale kõhutäiele lisaks näitused, koduloomad (küülikud, poni) ja lõõtsamees, Taikse Nobedatel käsitöö, Taikse Seltsimajal sportmängud ja pannkoogid. See on vaid väike valik sellest, mida pakuti.

Kuid kõige tähtsam oli, et enamikus avatud hoovides tegid omavahel koostööd naabrid, sõbrad ja sugulased - ettevõtmine tõi inimesi omavahel rohkem kokku. Lisaks aitas ettevõtmine tutvustada piirkonda väljapoole."

 

„Kaalepi küla mänguväljaku parendamiseks omatulu teenimise algatamine"

„Kaalepi küla perepäeval 30 augustil kui kogukonnas oli järjekordselt juttu küla mänguväljaku halvast seisukorrast tegi Valeri Homin ettepaneku, et tema käib metsas ja korjab seeni ja marju, müüme need soovijatele maha ja saadud tulu läheb mänguväljaku parendamiseks. Nii ka on toimunud. Väljapakutud idee on meie küla jaoks väga uudne ja kogukonna hüvanguks panustamine".

 

„Järva-Madise Külaseltsi tegevused"

„Järva-Madise külaselts on tegutsenud 2019. aastast endises Albu vallamajas. Selle aja jooksul on hoonele antud uus hingamine sisukate tegevuste osas. Nii väikese ajaga on tegevused jms arenenud selliselt, et seal on võimalus teha kodukontorit, uudistada raamatuid kohalikus raamatukogu nurgas. Sisulises osas toimuva teemaõhtud ja inspireerivad jutuajamised uute ja vanade elanike eestvedamisel. 2020. aastast toimetab ka üks ehtne raamatuklubi. Järva-Madise külaseltsi eestvedamisel toimuvada piirkonnas laadad, appi tullakse kohalikele, kui kellelgil on mõni suurem probleem.

Eelpool nimetatud tegevused näitavad, et väikese ajaga on võimalik saavutada palju, kui olemas on sihikindlad eestvedajad.

Üle-eestilist traditsioonilist Muuseumiööd tähistati Järva-Madise kihelkonnas sel aastal ühiselt - programmis osalesid lisaks Järva-Madise Külaseltsile ka A. H. Tammsaare Muuseum Vargamäel, MTÜ Albu Mõis ja EELK Püha Matteuse Järva-Madise Kogudus. Lisaks sisukale programmile oli hästi läbi mõeldud ka ürituse kommunikatsioon ja turundus, mis väga edukalt eksponeeris piirkonda tervikuna ning eristus selgelt kõigist teistest üksikobjektidest. Väga tervitatav algatus, mida suurima heameelega näeksime sarnasel moel ka mujal maakonnas".        

 

"Kogukonda toetav ettevõte" kategooria nominendid:

Purdi Mõis (Van Der Gynth OÜ)

„Purdi mõis ja mõisapere on alates 2017. aastast, mil nad meie külas tegutsema hakkasid, toetanud MTÜ Purdi Külaseltsi nii nõu kui jõuga.

Kohe esimesel aastal astuti Purdi Külaseltsi liikmeiks ja üheskoos on korraldatud nii talgupäevi, kui piknik-kontserte.

Purdi mõis on andnud külaseltsi kasutusse endise Purdi Rahvamaja ruumid. Külaseltsil on luba korraldada seal erinevaid üritusi, tuues sellega Purdi küla ja Purdi mõisa taas "kaardile".  

Viimati näitas Purdi mõis oma toetavat suhtumist üles, kui külaselts korraldas augustikuus Purdi küla päeva. Esimest korda avati sel puhul vast renoveeritud Purdi mõisa uksed kohaletulnutele, lisaks pakkus mõis omapoolseid lahendusi ürituse heaks õnnestumiseks- näiteks hobusõidu saime teha mõisa õunaaias, meelelahutuslikud üritused mõisaõuel jne.

Koostöö külaseltsi ja Purdi mõisa vahel on sujunud probleemideta ning vastastikkuses üksmeeles.

Meil on väga hea meel, et meie külla on tee leidnud kogukonda toetavad inimesed, kes hoolivad külaelu edendamisest ja kes on igati küla-kultuurielule õla alla pannud".

 

Convi Food Sweets OÜ

„OÜ Convi Food Sweets on pereettevõttena loodud firma, mis annab praegu tööd 25-le inimesele ja on tuntud oma põnevate martsipani- ja šokolaaditoodete poolest. Juba oma tootearenduse poolest pakub ettevõtte sageli kogukonnale rõõmu oma eritellimusel valmistatud meenete, tähtpäevadeks valmistatud sümboolsete või humoorikate toodetega.

Kuid eriliseks teeb ettevõtte nende pere- ja haridussõbralikkus. Kui neil on võimalik mõnd lasteasutust toetada, siis nad seda ka teevad. Meenub kord, kus lasteaial oli vaja tuua Tallinnas väikeinventari - appi tuli Convi Food ja sättisid oma kaubaringi nii, et vajalik kaup jõudis Türile. Pea sama olukord oli sel nädalal, kus väljahõigatud abipalve peale jõudsid just Convi Food Sweets väikebussis Keilast Türile mööbliesemed, mis said endale kodu Kevade koolis, kus sotsiaalseid toetavaid teenuseid pakub Keila Rehabilitatsioonikeskus.

Aastaid tagasi, mäletan, kui Türi üleeuroopalise väikelinnade ühenduse värske liikmena läks linnade kohtumisele Austriasse ning meenekingitustena andis CFS sponsorlusena kaasa kopsaka kotitäie oma lõbusaid Kevadpealinnale iseloomulikke lillelisi martsipanitooteid.

Convi Food Sweets OÜ on alati vajadusel pakkunud tasuta abi transporditeenuse näol konkurssidele/festivalidele ja majast väljaspool toimuvatele kontsertidele sõiduks oma firma mikrobussiga."

Ja just nii, pideva tähelepanuga, abistava teenuse või oma sponsortoodetega, ongi see ettevõtte läbi aastate tegutsenud - märgates, hoolides ja tegutsedes."

 

Pizzakiosk OÜ

„Ükskõik, kas mure on suur või väike, rahaline või moraalne, aitab Pizzakiosk OÜ alati!

Meie külaselts on olnud olukorras, mil vajasime hädasti rahalist tuge, et soetada endale soojapuhur. Saatsime abipalve poolesajale Järvamaa ettevõttele, kellest vaid mõni üksik vastas.

Siiski leidus paar heategijat, kes vastas silmapilkselt- jah, aitame! Üks neist oli Pizzakiosk.

Kui Pizzakiosk ei oleks meid toona aidanud, ei saaks meie külaselts korraldada talvisel ajal mitte ühtegi üritust."

Konkursi nominendid selgitas välja hindamiskomisjon. Parimate tunnustamine toimub Järvamaa kodanikuühiskonna teemapäeval, 26. novembril 2020 kell 17.30 Väätsa mõisas. 

 

Aasta küla ja sädeinimese nominendid avalikustab Kodukant Järvamaa. 

Suur tänu kõigile esitajatele, tänu Teile saame tutvustada meie tublisi inimesi, kes panustavad kodanikualgatusse.  

(Pildil  Parim Algatus 2019 tiitli võitlad)