Albu Põhikool

EDULOO PEALKIRI: Teaduspäevad Albu koolis ja kogukonnas
ÕPPEASUTUSE NIMI: Albu Põhikool

KLASS/VANUSERÜHM: I-IX klass ja alusharidus
TEGEVUSE ALGUS- JA LÕPPKUUPÄEV: 1.09-30.10.2020
TEGEVUSE EESMÄRK:
Teaduspäevade eesmärgiks oli teaduse populariseerimine ning teadvustamine, kuidas bioloogia, keemia, füüsika ja matemaatika teadmised on seotud igapäeva eluga või põnevate nähtustega ning võivad aidata inimestel arendada uusi tehnoloogiaid ja elada harmoonias looduskeskkonnaga.

Õpilaste ettevõtlikkuse, koostööoskuse, käelise tegevuse arendamine. Oluline oli ka kogukondlike suhete süvendamine ja panuse andmine kogukonna elu rikastamisse.

TEGEVUSE LÜHIKIRJELDUS:

Milleks meile teadus – keemia, füüsika, matemaatika või loodusõpetus? Kahtlemata, ei saaks sellele lühikesele küsimusele anda vastust ühe lausega, aga väheseks jääks ka ühest päevast. Selle pärast tuli mõte korraldada lausa Teaduspäevad Albu koolis ja kogukonnas.

Tegevusi toimus palju ning erinevatele sihtgruppidele. Õpilaste uurimisretke „Mürgiga või mürgita" viis läbi kogukonna liige ja väga staažikas looduseuurija Ester Valdvee. Elo Raspel, keskkonnahariduse büroo spetsialist, tutvustas Männikjärve raba eluolu ja soode-rabade mõju keskkonnale ning nende uurimise iseärasusi. Avatud loeng „Keskkond ja loodus meie ümber" kogukonnale ja kooliperele Urmas Tarteselt, kus saime ülevaate nii suurematest kui väiksematest loodusnähtustest ja nende mõjust. Projekti töötubade, teadusteatri ja põnevate partnerite kaasamise taga oli keemia- ja füüsikaõpetaja Raili Adelbert (endise nimega Tamm) ja teda abistasid õpilased Grete Roos (9.klass) ning Hirvo Rannu (8. klass) ning õppejuht Tiia Mänd. Teaduskohviku eestvedaja oli huvijuht Elen Pent koos õpilasesinduse liikmetega. Teaduspäevade raames toimus ka Tartu Ülikooli Teaduskooli esimene füüsika õpikoda, kus osalesid Aravete KK ja Jäneda kooli õpilased. Õpikojad jätkusid kogu õppeaasta jooksul kord kuus, kus PhD Kaido Reivelt, inspireesis noori avastama füüsika saladusi. Kõike seda saime korralda Järva valla projektitoetuse abil.

PARTNERITE KAASAMINE:

1. Kogukonna liige ja loodusuurija Ester Valdvee, uurimisretke „Mürgiga või mürgita" läbiviija. Teaduspäevade korraldusmeeskonna liige.
2. Keskkonnaameti spetsialist Elo Raspel, Männikjärve raba uurimisretke läbiviija.
3. Tartu Ülikooli Teaduskool, Tartu Ülikooli koolifüüsika keskuse juhataja PhD Kaido Reivelt, füüsika õpikodade läbiviija.
4. Teadlane, bioloog ja loodusfotograaf Urmas Tartes, avatud loengu „Keskkond ja loodus meie ümber" esineja.
5. Õppejuht Tiia Mänd, projekti koordinaator, Teaduspäevade korraldusmeeskonna liige.
6. Loodusainete õpetaja Rail Adelbert, lõimitud tegevuse väljatöötaja, õpitubade läbiviija, teadusteatri juhendaja, varustaja. Teaduspäevade korraldusmeeskonna liige.
7. Huvijuht Elen Pent, õpilaste juhendaja teaduskohviku teostamisel. Teaduspäevade korraldusmeeskonna liige.
8. Klassiõpetajad: Mare Kabel, Ingrid Sommer, Kersti Liivak, õpilaste juhendamine õpitubades.
9. Õpilasesinduse president Grete Roos, Teaduspäevade korraldusmeeskonna liige.
10. Õpilasesindus liikmed Hirvo Rannu, Grete Roos, Romi Tammleht, Marta Grossfeldt, Mari-Leen Talpas, teaduskohviku tegijad.
11. Järva Vald, projekti „Teaduspäevad Albu mõisas ja kogukonnas" rahastaja.
12. Arnika Tegelmann, „Järva Valla Leht" peatoimetaja, tegevuse kajastaja.
13. Jäneda Kool ja Aravete KK TÜ füüsikaõpikodades osalemine.