Järvamaa turismistatistika kokkuvõte 2016 aasta kohta

Statistikaameti andmetel peatus eelmisel aastal Eesti majutusettevõtetes üle kolme miljoni sise- ja välisturisti, mida on seitse protsenti rohkem kui aasta varem. Suurenes nii sise- kui ka välisturistide arv. Eelmisel aastal kasutas majutusettevõtete teenuseid 1,3 miljonit siseturisti ja kaks miljonit välisturisti. Välisturistidest 46 protsenti saabus Soomest, kümme protsenti Venemaalt ja seitse protsenti Lätist. Eestil läks turismiaasta 2016 korda.

Külastatavuse numbrid Järvamaal näitavad eelmise aasta kohta järgmist: vaatamisväärsuste ja teemaparkide külastatavus tõusis 27% ja majutatute arv langes 10%. Järvamaa Turismiinfokeskuse kokku kogutud andmete põhjal külastas Järvamaa turismiobjekte kokku 194 987 klienti.

Vaatamisväärsuste, teemaparkide ja aktiivse puhkuse pakkujate juures käis 35 tuhat klienti rohkem kui eelmisel aasta. Protsentuaalselt tõusis enim muuseumitest Eesti Piimandusmuuseumi ja A.H.Tammsaare muuseumi külastatavus ning Valgehobusemäe suusa- ja puhkekeskuse teenuste tarbijate arv. Juba toimivate mõisate külalisi oli vähem kui möödunud aastal, seevastu uue omanikuga Kirna mõisa ja vastselt renoveeritud Aruküla mõisale jätkus mõisahuvilisi oluliselt rohkem ja kokkuvõtteks jäid mõisakülastused plussi.

Külastatavamad aktiivse puhkuse paigad on Valgehobusemäe suusa- ja puhkekeskus ning Aravete kardirada. Loomulikult suudetakse kokku lugeda vaid neid turiste, kes kasutavad puhkekeskuste teenuseid.

Kui võrrelda grupikülastuste arvu üksikkülastajate arvuga siis langeb kaalukauss suuresti üksikkülastuste kasuks – lausa 71% on Järvamaa külastajad üksikturistid, kes liiguvad väikesemate seltskondade või perega.

Välismaalaste arv on nii suures languses, et tundub kohe halastamatu – 57% vähem kui mullu. Lähemalt vaadates näeme, et kolm siiani suurimat välismaalastes huvi pakkuvat objekti (Ajakeskus Wittenstein, Valgehobusemäe keskus ja Eivere mõis) jätsid väliskülaliste arvu edastamata ja teadupärast Eivere mõis lõpetas septembris tegevuse.

Järvamaa majutustes aasta 2016 nii edukas ei olnud. Juurde tuli maakonda 48 uut voodikohta, kõik Ambla valda. Kokku on hetkel maakonnas 45 majutusettevõtet ja hetkel ilma majutuseta on vaid kaks omavalitsust – Kareda ja Roosna-Alliku. Suurima arvu turiste majutasid Metsajõe puhkemaja, Nelja Kuninga hotell ja  Vao külalistemaja, võrreldes eelmise aastaga olid suurima tõusu saavutanud Jäägri villa, Kirsimari söögitoa külalistetoad ja Türi ujula hostel.

35% kõikidest maakonda külastanud turistidest külastas Albu valda, omavalitsustest järgnevad Paide ja Türi. Järvamaa Turismiinfokeskus teenindas aastaga 4082 klienti, kellest käis kohapeal  üle kolme tuhande kolmesaja turisti. Riikide edetabelit veab turismiinfokeskuses ikka Soome, järgnevad Saksamaa ja Venemaa, eksootikat pakkus Uus-Meremaa ja Taiwan.

Loodetavasti toob alanud turismihooaeg rohkelt turiste, kes tulevad Järvamaale nii majutuma kui ka vaba aega veetma ja 2017 on maakond ületanud 200 000 turisti piiri.

Vaata kogutud andmeid exeli tabelist Turismiaasta 2016.

Teate koostas

Piret Sihver