Noorte ettevõtlikkuse suuna tegevusi Järvamaal toetavad
Euroopa Regionaalarengu Fond

  

« Tagasi

Õpetame Ukraina ja Eesti lastele suhtlemist piltide keeles

Pakume Järvamaa, Tartumaa, Saaremaa ja Hiiumaa koolidele võimalust tellida oma kooli lõimitud koolituspäev, mis on suunatud Ukraina ja Eesti õpilastele. 

Koolituspäeva eesmärk on õpetada noortele visuaalse mõtlemise kasutamist ja visuaalse lihtsustamise tehnikat, mis aitab arendada üldpädevusi (enesemääratluspädevus, õpipädevus ja ettevõtlikkuspädevus, kultuuri- ja väärtuspädevus, sotsiaalne ja kodanikupädevus ja suhtluspädevus)ning samas aitab integreerida ukraina ja eesti noori.

Sihtgrupp: Ukrainast Eestisse tulnud lapsed, nende klassikaaslased ja nendega tegelevad õpetajad.
Visuaalne keel on rahvusvaheline keel ja julgus ning oskus seda kasutada on tulevikupädevus, mida iga inimene vajab. Visuaalse koostegutsemise kaudu kasvab empaatia ning tolerantsus teisest rahvusest noore suhtes.

Õpiväljundid: koolituse läbinud noor:
- on julgem ja osavam visuaalse eneseväljenduse ja visuaalsete tehnikate kasutaja;
- teab, miks on oluline kuulates ja mõteldes visuaalseid märkmeid teha ja teadlikult kritseldada;
- teab, miks ja kuidas kasutada visuaalsust esitluste tegemisel;
- oskab kasutada visuaalseid tehnikaid oma mõtete, unistuste ja eesmärkide ülestähendamiseks ning õppimisel ja koostöö tegemisel;
- on saanud arendada visuaalset suhtlemisoskust ja teinud koostööd teisest rahvusest noorega. 

Õppe sisu:
Visuaalse eneseväljenduse julgus ja oskus on väga vajalik nii õpilastele kui õpetajatele. Läbi visuaalse keele arendamise kasvab enesekindlus, loovus ning ettevõtlikkus. Visuaalse keele kasutamine on vajalik oskus rahvusvahelises suhtluses, kuid see on väga oluline ka iga indiviidi isiklikuks arenguks. Visuaalne lihtsustamine ehk oskus kasutada oma sünnipäraseid supervõimeid, kujutlusvõimet ja joonistusoskust, õpetab kasutama tervikpilte tähenduse loomiseks ja suure pildi nägemiseks. See omakorda õpetab infot sünteesima, lihtsustama ja seoseid looma. Läbi selle aitab visuaalne lihtsustamine arendada õpi-, enesejuhtimise ning koostööoskusi ja samas toetada noore vaimset tervist ning tegutsemistahet.  

See on tehnika, mis on jõukohane kõigile ning aitab luua harjumuse visandada oma mõtteid, ideid ja teekonnakaarte. Visuaalne lihtsustamine aitab olla parem õppija, planeerija ning tegutseja. 

Räägime/ näitame joonistamist kui mõtlemise, koostöö ja enesearengu tööriista.
-
Leiame vastuse küsimusele: mida tähendab see, et me kõik oskame joonistada?
- Õpime selgeks visuaalse lihtsustamise tehnika ning selle kasutamise erinevates olulistes elusituatsioonides.
- Uurime koos, mida tähendab kritseldada koostööks ja rahvusvaheliseks suhtlemiseks.
- Tegevused ja ülesanded on kohandatud vastavalt vanusele.

Koolituse läbiviijad:
Kati Orav- visuaalne praktik ja haridusinnovaator, kelle kirg on mõtlemine koos pliiatsiga. Kati omab rakenduslikku kõrgharidust noorsootöös ja magistrikraadi Tartu Ülikooli Haridusinnovatsiooni erialal. Ta usub, et teadlik kritseldamine aitab kaasa efektiivsemale mõtlemisele, mis omakorda tähendab olla edukam õppimises, koostöös, juhtimises ja mis iganes protsessis, kuhu elu meid viib. Seetõttu on Kati võtnud oma südameasjaks edendada visuaalsete praktikate valdkonda ning viia seda võimalikult paljude inimesteni. Haridussüsteemis, noorsootöös ja koolituse valdkonnas töötamine on andnud Katile teadmised õpetamise ja õppimise kohta ning kogemuse töötada väga erinevast vanusest laste, noorte ning täiskasvanutega. Koolitusel on Katil juhtiv roll.

Yulia Demchenko- märtsi keskel sõjapõgenikuna Ukrainast Eestisse tulnud noor naine, kes on hariduselt inglise filoloog. Yulia on töötanud 2,5 aastat üldhariduskoolis inglise keele õpetajana ja 1 aasta eraõpetajana nii lastele kui täiskasvanutele. Yulia on kaasatud koolituse ettevalmistusse kohe algusest ning tema on aidanud ka tõlkida materjalid ukraina keelde. Yulia peamine roll koolitusel on toetada ukraina noori, tõlkida, suhelda ja grupitöödes abistada. 

Rohkem infot leiad koolituse kohta leiad SIIT

Koolituspäevad toimuvad Järvamaa, Tartumaa, Saaremaa ja Hiiumaa maakondlike arenduskeskuste koostöös ja on kaasrahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondi programmist "Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks", mida toetavad Järvamaa ja Tartumaa Omavalitsusliidud ning Saaremaa ja Hiiumaa vald.

Lisainfo
Reelika Lepik
Noorte ettevõtlikkuse koordinaator
SA Järvamaa
Tel +372 551 3786 
reelika@jarva.ee