Hollandlastelt innovatsiooni õppimas

Novembri alguses, täpsemalt 1.-4.november, sõitsid ettevõtjad, teadus- ja haridusasutused, koos SA Järvamaa ettevõtluse arendusjuhi, Maimu Kelder ja ettevõtluskonsultant Lizanne Idavainiga tutvuma säästva kasvatamise põhimõtteid järgivate ettevõtetega Hollandis.

Üheskoos, kaheksateistkümne teise valdkonna spetsialistiga, koolidest  ja ettevõtetest, külastati nelja päeva jooksul innovaatilisi tootmisettevõtteid kasvuhooneaianduse ja säästva kasvatamise valdkonnas. Näha sai ettevõtteid, kus kasvatati üldisi taimekultuure, nii meile juba tuttavaid kui eksootilisi maitseid. Tutvuti tomatikasvatusele spetsialiseerunud ettevõtetega, mis alustasid juba eelmise sajandi keskpaigas, ning mille pereettevõttest on kasvanud välja, üks suurimaid tomatikasvatusi Rotterdami piirkonnas. Madalmaad, nagu nad ise soovivad enda kohta öelda, on spetsialiseerunud läbi ja lõhki koostööle. Nende esimene märksõna on "koostöö, koostöö, koostöö".

Hollandi innovaatiline mõtlemine on alguse saanud juba nende maakasutusest – ja harimisest, kuna vesine ja vajuv pinnas, vajab pidevat kuivendust, siis pole kedagi etemat kui hollandlane, kes oskab  kuivendada ka kõige  soisema pinnase nii, et ta ei kahjusta looduslikku elukeskkonda. Samas kasutades ära nii vett kui tuult, selleks, et luua uut elukeskkonda nii ettevõtlusele kui erakasutajale. Tänasel päeval hoitakse veetaset all spetsiaalselt välja töötatud tammide süsteemiga, kuid 18. sajandi algul tehti seda meile juba kuulsaks saanud Hollandi, Kinderdijki tuulikute kujul, mis toimivad, uskuge või ei, tänase päevani alternatiivsete veetaseme alandajatena, juhul kui tammide süsteem alt veab või juhtub parajasti rike tekkima.

Samal ajal pakub kuivendamine ja uute kanalite loomine, omakorda uusi võimalusi ehitada kodusid ja luua uusi võimalusi kasvuhoonete rajamiseks või tulpide kasvatuse loomiseks. Holland on maailma suurim kasvuhoonete kasutaja ja kasvuhoones taimede kasvataja maailmas, maismaapinda katab ligi 0,25% ehk üle 10 000 ha kasvuhooneid. Hetkel tegeletakse aktiivselt pestitsiidide vähendamisega taimede kasvatamisel ning on kasutusele võetud kasvuhoones elusbakterid ja putukad ning kasulikud seened, selleks, et hoida taimed tervetena ning tolmendatud ja soodustada nende loomulikku kasvu. Lühidalt kokkuvõttes saab öelda, et saada lahti halbadest bakteritest ja haigustest taimedes, tuleb neile anda juurde häid baktereid ja seeneniidistikke, mis loovad tasakaalu, et taim saaks kasvada.

Kasvuhoonetes toimub taimede fotosüntees tänu spetsiaalsetele lampidele, mis on erineva valgusspektriga, roosast, punasest kuni kollase ja ka valge valguseni, selleks, et aidata taimedel kiiremini ja ühtlasemalt kasvada ning tekitada neile võimalikult loomulik elukeskkond. Erinevad taimed vajavad erinevaid tingimusi. Selleks võetakse taim ning uuritakse tema loomulikku elukeskkonda, külastatakse seda ja seejärel luuakse samalaadne keskkond kasvuhoonesse, et vähendada taimede kasvustressi ning aidata neil kasvada kiiremini.

Neli päeva ettevõtete külastusi ja sujuva koostöö nägemist, andis põhjaliku ülevaate Hollandi ettevõtluse - ja töökultuurist, aga ka nende vaba aja veetmisest ning ühistest väärtustest. Hollandlaste kohta kehtib tugevalt lause "Üksi jõuad kiiremini, koos kaugemale"

Õppereis Hollandisse toimus PATEE (Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtluse edendamiseks) projekti raames ning Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Järvamaa Omavalitsuste Liidu toel.

 

 

Lizanne Idavain
Ettevõtluskonsultant
tel: +372 55558799
e-post: lizanne@jarva.ee