Järvamaa arenduskeskuse kevadringreis südasuvise ilmaga

Juba kuu aega kestev südasuvi meelitas Järvamaa Arenduskeskuse töötajad uudistama maakonna uusi turismiobjekte. Seekord Türi valda. Üheksateistkümnendat korda. 

Lillelaada paiku avati pidulikult Toosikannu puhkekeskuse tiiva all olev Käru kõrts samanimelises alevikus. Puitmaja, mis oli peaaegu hukkumas, päästeti kohalike inimeste tubli töö tulemusel. Renoveeriti, tõsteti mõned meetrid teest eemale, rajati parklad, täiustati ja sisustati ning esimene pidu sai peetud 19.mail. Toosikannu puhkekeskuse tegevjuht Leo rääkis, et nende eesmärk oli Käru kogukonna tarvis oluline maja päästa. Nüüd on aega mõelda, milliseid teenuseid seal pakkuma hakata. Peale avamispeo on juba toimunud seal seminare, asukoht rongijaama lähistel (päevas peatub Kärus 9 rongi) annab võimaluse veidi teistsuguseks seminaripäevaks. Maitsekas sisustus ja Toosikannu puhkekeskuse pakutav kvaliteet annab lootust põnevuseks. Kohapeal sai sõlmitud kokkulepe, et Järvamaa turismiasjaliste sügisene kokkusaamine toimub just seal, Käru kõrtsis. 

Käru kõrts

Edasi sõitis seltskond Eesti ringhäälingumuuseumi, et vaadata uuenenud püsiekspositsiooni, vana väljapaneku pärleid ja salvestada üks kuuldemäng. Muuseumijuht Juhan soovis meid kasutada „katsejänestena" ja pakkus välja täitsa uue materjali Andrus Kiviräha „Paunvere pensionärid". Mõeldud tehtud! Jagasime Tootsid-Teeled osavõtjate vahel laiali ja läks lahti. Tulemus sai nii lahe, sest igaühes meist on väike näitleja peidus, tuleb vaid ta valla päästa. Aitäh, Juhan, kannatlikkuse ja selle toreda töö eest, mida sa muuseumi arendamisel teinud oled! 

Valmimas kuuldemäng "Paunvere pensionärid"

Kõht tühi? Mine Vaksali kohvikusse sööma. Türil jaamahoonesse sisustatud söögikoht toimetab eelmise aasta sügisest. Kohviku omanik Gerly rääkis, et plaanisid avada küll varem, aga üks remonditöö viis teiseni ja teine kolmandani ja nii see läks. Hetkel tundub, et türilane on söögikoha omaks võtnud. Võime kinnitada, et lõuna ajal, kui meie seal sõime, oli söögisaal siginat saginat täis. Söödud toit oli imemaitsev ja mis kõige olulisem, taskukohane. Mine ja proovi järele!

Järvamaa turismiettevõtjad pakuvad „Üks tee, mitu sõpra" tunnuslause all erinevaid koostööpakette. Ühes kolmikpaketis osaleb ka Retla lähistel asuv Elise aed, vabariigi suurima hostade kollektsiooni omanik. Külalistele tutvustatakse taimi ja loomulikult saab iga aiahuviline kõike pakutavat kaasa osta roosist suvelilledeni ning tomatitest elupuudeni. Aga kõige köitvamad „vaatamisväärsused" olid omanik Reelika sõbralikud siberi husky tõugu koerad Faari ja  Zaffi, kellel on ette näidata lausa teraapilised oskused. Mõned istikud vahetasid kodu ja sõit võis jätkuda.

Järgmiseks tõttasime Tori küla kaudu Kirnasse, kodumajutusse, milles levib veel värske puidu lõhn ja meistrimehed vibutavad alles haamritega. Sellel suvel täiel tuuridel käivituv Kirna kodumajutus ootab majutuma kõiki neid, kes peavad lugu Green Key kvalifikatsioonist ehk maakeeli Rohelise võtme tunnustusest, mis antakse majutusettevõttele, mille ökoloogiline jalajälg on võimalikult pisike, kus hoolitakse keskkonnast ja nõutakse teadlikku käitumist ka turistidelt. Majutuse perenaine Eve osutas kujuteldavatele paikadele, kus tulevikus peaks asuma karavaniautode plats ja majas pesuruumid ning kööginurgad. Edu ja jaksu. 

Meid ootas Kirna mõis! Päev enne esimest Kirna mõisa tervisepäeva leidis perenaine Tuuli meie jaoks tunni, et näidata juba tehtut, kui ka meistrikätt ootavaid paiku. Uue tunnuslause „Hoitud tervis" ja uue logo saanud Kirna mõisas on lihtsalt nii palju uudiseid, et vähemast kui tunnist ajast poleks piisanud. Üllatusi jagus igasse mõisamaja ruumi, eriti suurde saali, mis oli sätitud järgmise päeva külaliste tarbeks ja internetiülekandeks, sest tervisepäeva loenguid kantakse üle teatud kohtades ka mujal Eestis.  Soovitame silma peal hoida Kirna mõisa lehtedel nii interneti avarustes kui ka sotsiaalmeedias. Üritusi toimub seal läbi suve ja kõik ikka Sinu hoitud tervise nimel.

Päeva suurim üllatus ootas Kirna mõisa kohvikus. Üle terve häärberi levib nii mõnus küpsetamise lõhn: soojad kringlid, omaküpsetatud leib ja palju muud, mis külalise aroomilõksu püüavad. Mõisaproua Tuuli sõnul täitusid nende soovid seoses kohvikuga rohkem kui nad unistada julgesidki. Kohviku perenaine Kadi on loonud mõnusa pesa kohvikule ja külastajatele. Tung söögikohta on ületanud kõik lootused. Mis on ühele söögikohale kõige tähtsam? See, et inimesed su juures käiksid ja su toitu naudiksid, et tagasiteed sillutaks igatsus sinu valmistatud  toidu järele. Saal oli rahvast tulvil vaatamata õhtupoolikule. Laudu oli kaetud ka koridori ning isegi õue. Kadi, su jäätis oli imeline, tuleme taas.

Viimaks andsime alpakasvatustalus Wile farm tööd oma nunnumeetritele. Alpakafarmis on alanud kevadine beebibuum ja uued elanikud Pärtsaare talus Boris, Ben ja Bob on tõelised nunnubeebid. Perenaine Evelin tutvustas ringkäigul loomi ning seejärel viis meid villakotta. Vaatasime alpakavillaseid tooteid, lõnga valmistamisega seotud tööriistu kraase ja vokke, töövõtteid. Rääkisime ka sellest, kuidas on kevadhooaeg läinud ja mis tulemas on.

Bob ja Ben oma emmedega

Päev otsa sõitu ja Türi vallast välja ei saanudki. Suur tänu vastuvõtjatele meiega oma aega jagamast, tuleme taas.

Head suvehooaega kõigile ja külastage ikka oma maakonna vaatamisväärsusi.

 

Reisiloo koostas ja pilte jäädvustas:

Piret Sihver

Infokonsultant Järvamaa turismiinfokeskuses

3850400

paide@visitestonia.com

Instagram #visitjarva

FB Järvamaa Turismiinfokeskus

Järvamaa Turismiinfokeskus asub Paides Keskväljak 8