„Kas surnuks töötamine on paratamatus?“

Kui palju me töötame? Kas seda on liiga palju? Kui on tunne, et oled 24/7 tööl, sest su töö iseloom on selline. Kas oskame end vahel ka „tühjaks" laadida? Loomeinimeste, iseendale tööandjate ja ka teiste üdini tööle pühendunute probleemidele otsisid Arvamusfestivali arutelul „Kas surnuks töötamine on paratamatus?" Märt Treieri juhtimisel lahendusi kliiniline psühholoog Katri-Evelin Kalaus, teleprodutsent Triin Luhats, loovuskoolitaja Indrek Maripuu ja visionäär Linnar Viik.

Tööd ja elu ei saa enam tänapäeval vastandada, kõik on omavahel läbi põimunud. „Kui teed oma tööd vastumeelselt, siis sul ongi probleem," tõdes Linnar Viik. Samas on palju inimesi, kellele oma töö meeldib niivõrd, et unustatakse üldse aeg.  „Loovatel aladel pole kellast-kellani sama asja tegemist. Loovisiku jaoks on tundidesse normeeritud töö kõige hirmsam asi," rõhutas ta. Loovusel on aga töös väga oluline roll: maailm muutub kiiresti ja rutiinsed töökohad kaovad. Tehnoloogia areng mõjutab inimeste tööelu uskumatult palju. „Me kõik töötame kümne aasta pärast, kuid sellistel töökohtadel, mida praegu ei oska ette kujutadagi. 50% inimeste töö sisu ja vorm muutub. Ja kuna me ei tea, mis tuleb, siis ei saa me selleks ka valmistuda," vaatas ta tulevikku.

„Mõnele inimesele meeldibki asju teha ja seda väga pikalt. Loomeinimesed arvavad, et nad peavad kogu aeg mõtlema oma tööst – usutakse, et oma töö peale mõtlemine on kasulik, kuid pikemas perspektiivis pole see mitte. Unustatakse, et mõõdukus on asjade mõõt ja mingiks ajaks peab mõtted rahule jätma.  Milline mõte meile pähe tuleb, seda me kontrollida ei saa, saame otsustada, mida me selle mõttega peale hakkame. Vägisi mõtte ära ajamine on nagu palli põrgatamine – mida kõvemini lööd, seda kõrgemale põrkab. Psühholoogid õpetavadki tehnikaid, kuidas oma mõtted rahule jätta," kommenteeris Katri-Evelin Kalaus. 

Edasi arvamusfestivali arutelu sisu loe SIIT.

Täpsem info

Eva Leemet
tegevjuht
MTÜ Loov Eesti
eva@looveesti.ee
+372 501 2558