Ettevõtlusnädal lõppes ettevõtlusauhindade jagamisega Paide Raekojas

Täna 9. oktoobril kuulutati välja Paide Raekojas 2020. aasta parimad ettevõtted. Järvamaa Arenduskeskuse eestvedamisel toimus tänavune konkurss juba 14. korda. Konkursi komisjoni töös osales 9 liiget, kes valisid välja kategooriate parimad. 

Aasta ettevõte – suurettevõtete kategoorias – Aktsiaselts Väätsa Agro

Aasta ettevõtte põhiline tegevus on piimakarjakasvatus ja söödatootmine. Tööd antakse 86 inimesele. 2019. aasta müügitulu oli 10 milj eurot, millest 93% ehk 9 milj moodustas piima müügist saadud tulu. 2019 aastal investeeriti põhivarasse 4 milj eurot, millest 3,3 miljonit on Lõõla farmi laiendus (lisandus üle 1000 loomakoha, 2 silohoidlat ja 2 laguuni sõnniku ladustamiseks). Suurt tähelepanu pööratakse keskkonnakaitsele ja keskkonnasõbralikule tootmisele.

Nominendid: Osaühing Estonia ja Viking Window AS

Aasta ettevõte väikeettevõtete kategoorias – Osaühing Sakret

Aasta ettevõte on ehitussegude tootja, kes pakub laias valikus erinevaid tooteid alates betoonist, lõpetades viimistluspahtlite ja fassaadisüsteemidega. Ettevõte viib läbi ka toodete ja tootesüsteemide koolitusi. Praegu toodab Sakret enam kui 150 erinevat toodet. Tootevalik on sertifitseeritud ja kinnitatud CE-märgisega, mis kinnitab kõrgeimaid kvaliteedistandardeid. Tehas on projekteeritud ja ehitatud kooskõlas keskkonnaalaste nõudmiste ning normidega. Olulised ja otsesed tehase käivitamisega seotud keskkonda ohustavad mõjud on viidud miinimumini. Ettevõttes töötab 27 inimest. Ettevõtte müügitulu oli 6,5 miljonit eurot, millest moodustas 94% müük Eestis ja 6% eksport. Aasta ettevõtte üks sihte on ka kohaliku elu edendamine, tehakse tihedat koostööd kohaliku omavalitsusega ja koolidega.

Nominendid: Truckmaint OÜ ja Latter NT OÜ

Aasta ettevõte mikroettevõtete kategoorias – RAKA Kogumiskeskus OÜ

Aasta ettevõtte põhitegevuseks on veiste kokkuost Eesti turul. Liha ja lihatoodete hulgimüük, elusloomade hulgimüük. Ettevõtte eesmärgiks on pakkuda oma klientidele parimat kvaliteeti. Nende pikaajaline kogemus valdkonnas ja suur koostööpartnerite võrgustik kindlustab paindlikud tarneajad. Osaühing jälgib pidevalt maailmaturu ja Euroopa Liidu sisest turuhindade liikumist, mis võimaldab klientidele maksta tarnitud kauba eest alati õiglast hinda. Ettevõtte müügitulu on 4 milj eurot. Eksporditakse Hollandisse, Poola ja Lätti ning eksport moodustab 90 %  ettevõtte müügitulust.

Nominendid: WestRoad OÜ, Pilv Production OÜ ja Paide Vee Tänava Apteek OÜ

Edukas startija – Tikupoiss OÜ

Edukas startija on loonud ettevõtte 1,5 aastat tagasi toitlustusettevõttena, kui hakati avama Eestimaa suurimat teeäärset söögikohta. Tikupoiss on Tallinna–Tartu maantee ääres Paia ristis asuv restoran. Ettevõte jääb silma suure toiduvaliku poolest ja võimega teenindada palju inimesi korraga. Külastajaid ootavad 80 istekohta restoranis sees ja 70 väliterrassil ehk kokku mahub 150 inimest sööma. Võimalik on seal veerand tunniga süüa kõht täis ja sõita edasi. Toitu on võimalik tellida ka läbi kodulehe ette ja läbisõidul hoida aega kokku. Ettevõtte eesmärk on pakkuda kõikidele möödasõitjatele suu- ja taskupärast toiduelamust, olgu külastajaks koriseva kõhuga maanteeline, veokijuht, taimetoitlane, perekond lastega või lausa toidugurmaan ise. Nad püüavad anda oma parima, et toit oleks tervislik, mitmekülgne, rohkem värsket, kohalikust toorainest ning vähem suhkrut ja nisujahu. Klientide meelitamiseks on avatud ka Tikupoisi taluturg, kus müüakse ehtsat suitsuliha -vorste, köögivilja, marju, mett jne. Ettevõte annab tööd 18 inimesele ja 2019 aasta müügitulu oli 400 tuhat eurot.

Nominendid: Meko Metall OÜ ja Torulux OÜ

Aasta turismitegija – Hindreku Turismitalu OÜ

Aasta turismitegija Hindreku on Esna jõe äärsest talukompleksist edasi arendatud turismisihtkoht.  Hindreku talu teenuste loetelu on pikk: suur peomaja suurepärase peosaali ning majutusega, rehielamust kohendatud väiksem koosviibimiste saal ja majutusruumid, saun, kämpingumajad ning õunaaed. 2019 tuldi turule uute ideedega Eesti veini kamber ja kanuuretked Esna jõel Rabaresto vahepeatusega. Tehti ka erinevaid suveprojekte nagu spordibaar jalgpalli MMi ajal või toitlustuspunkt Paides Arvamusfestivali ajal. Hindreku talu nö "aia taga" laiub Mündi raba. Juba mitu aastat mõlgutati mõtteid, kuidas saaks rabarada ehitada. Rabarada, mis ühendaks Valgma küla ja Paide linna. Siinkohal tehti koostööd Ajakeskus Wittensteiniga. Idee projekt esitati Paide linna kaasava eelarve taotluste hulka ning rahvahääletuse tulemina saabus võit.  

Ööbimisvõimalust pakutakse aastaringselt 50le ja kõrghooajal saab öömaja 84 inimest.  Maitsvad toidud valmivad kohapeal ja nende valmistamisel eelistatakse kasutada alati võimalikult palju kodust ja kohalikku toorainet. Kaks Hindreku talu teenusepaketti kannavad Maaturismi EHE kvaliteedimärgist – degustatsioon Eesti veini kambris ja Kanuuga Rabarestosse. Hindreku turismitalu on tegev ka Valgma Külaseltsi tegemistes. Tööd saab talus 7 inimest. Maakonna mainekujundusettevõtmistest on Hindreku talu rahvas alati kaasa löönud, osalenud messidel, seminaridel, koolitustel ja õppekäikudel Eestis kui ka välismaal.

Nominendid: Toosikannu OÜ ja Paide Teater Vargamäel

Ettevõtluse edendaja – Aktsiaselts Konesko

Ettevõtluse edendaja on suurim maakonna eksportija. Ettevõte on pikka aega Järvamaal tegutsenud ja aktiivselt arenenud, andes tööd juba 393 inimesele, nendest valdavalt Koeru tehases ja Türi-Alliku Logistikakeskuses. 2019. aastal valmis Türi-Allikul uus tehas. Tehase rajamise eesmärk oli tõsta tootmisefektiivsust 2 korda läbi kaasaegsete seadmete ja tehnoloogiate. Tehas on nende valdkonna Euroopa uuemaid, Saksa tehnoloogiaga. Tehasesse tuleb väikeste elektrimootorite tootmine, mis saab kaasaegse lähenemise ja on erinev Konesko senisest tegevusest, arvestades arenguid pikemaks ajaks ette, sh seda, et elektriautode kasutamine järjest laieneb. Tootmine on täisautomaatne ja kasutusel on palju roboteid. Seega annab tehas oma panuse ka rohemajandusse. Koguinvesteering uue tehase rajamisse oli 10 miljonit eurot. Sellest vaid 3,5 miljonit hoone ehitusse, ülejäänu kulus täisautomaatsete seadmete soetamiseks. Ettevõtte 2019. aasta müügitulu oli 73 miljonit eurot.

Nominendid: Amserv Auto AS ja Mäo Invest AS

Aasta pereettevõte – Taikse Puit OÜ

Aasta pereettevõte on tegutsenud 10 aastat, kuid kogemusi peaaegu 25 aastat. Ettevõtte üks juhatuse liige alustas tisleri tööga hobikorras varajases nooruses ning kasvatas kirest välja väiketootmise. Oma oskusi ja teadmisi jagas isa pojale ning tänaseks päevaks on isast ja pojast saanud eduka väikeettevõtte juhid. Ettevõtte tootmist juhib isa ning müügi poolt poeg. Koos antakse tööd kohalikele inimestele ning eritellimusel valminud uksi, treppe ja mööblit võib kohata kõikjal Eestis kui ka välismaal. Aastatega on põhirõhk pandud ettevõtte arengusse ja investeeringutesse, tootmishoonet on korduvalt laiendatud ja sellega seonduvalt paremad töötingimused loodud, lisaks on viimane värskeim projekt päikesepargi loomine. Mõlemad juhatuse liikmed nii isa kui poeg on ise igapäevaselt tööl ning panustavad võrdselt toodangu valmimisse ning ettevõtte jätkusuutlikkusse.

Nominendid:  Convi Food Sweets OÜ ja Aarman Puit OÜ

Aasta talu – Jõeääre talu

Aasta talu Jõeääre talu põhitegevuseks on kõikvõimalikud köögivilja ja lilletaimete kasvatamine, mida on üle saja sordi ning taimede üldarv viiekümne tuhande ringis. Selle tarvis on kolm kasvuhoonet üldpinnaga 210 m2, kus algab taimede ettekasvatamise töö juba südatalvel. Peale taimede müüki kasvatatakse kasvuhoonetes põhiliselt kurki ja tomatit. Viiel hektaril kasvatatakse kartulit ja kahel hektaril erinevaid köögivilju. Toodangu säilitamiseks on ehitatud kartuli ja köögivilja hoidla, millele valmis eelmine aasta laiendus sorteerimisliini jaoks. Talul on toodangu realiseerimiseks Paide turul oma müügipunkt, lisaks osaletakse Türi OTT-il, erinevatel laatadel ja välimüükidel. Kliendid on oodatud samuti kohapeale tallu saadusi valima ja ostma, saades kaasa perenaise Laivi õpetussõnad kuidas iga taimega toimida. Talul on olemas vajalik ja kaasaegne tehnika, millega tehakse ka ümbruskonnas teenuseid. Talutööd tehakse oma perega, pojad löövad talu tegemistes kaasa oma põhitöö kõrvalt. Raigo on hingelt mehaanik ja Riho aednik, sellest tuleneb ka nende panus talu tegemistes.

Nominendid: Mäeotsa hobitalu ja Põllema – Saare talu

Parim kohalik toode/teenus – Osaühing Convi Food Sweets

Parim kohalik toode on juba aastaid populaarsust kogunud martsipanist vigurtooted Säreverest. Nende aredamisse on ettevõtja pannud kogu oma teadmised, oskused, energia ja armastuse. Toodete menukust näitab seegi, et enamus ettevõtte toodangust müüakse ekspordiks. Selle headust hindavad nii Norra, Saksamaa, Rootsi, Soome ja kindlasti ka Eesti magusasõbrad. Ettevõtte esinduspoest „Õige Magus",  mille juures on ka e-pood saab tellida valiku martsipanist ja šokolaadist maiustusi ja magusaid figuure ning kingitusi aadressil Türil, Viljandi tn. 1A.  Otse tehase poole pöördudes on nad valmis tegema kõike, mida gurmaanist tellijal fantaasia suudab ette kujutada. Lisaks kõikvõimalikud magusad lisandid kondiitritele nii kujude kui lillede näol. Tootmine asub Särevere alevikus. Kes pole veel proovinud - tasub poodi või e-poodi külastada!

Nominendid: OÜ Mäo Grill ja Traageldaja OÜ

Tervislik töökoht – Verston Ehitus OÜ

Ettevõtte motivatsioonisüsteemist tulenevalt pakuvad nad oma töötajatele kohustuslikku töötervishoiu kontrolli koos tasuta puugivaktsineerimisega, töötajatel on võimalik kasutada Sport-ID, tasustatakse kolme tervisepäeva kalendriaasta jooksul. Kasutades ettevõttes Sport-ID kasutust saab igaüks endale valida meelepärase sportimise viisi, kas on selleks siis rühmatrennid, jõusaalis käimine või ujumine.

Ettevõte panustab kaasaegsesse töökeskkonda ja töövahenditesse arvestades selle juures ka töötaja (eri)vajadusi. Ettevõttes on kasutusel ka paindlik tööaeg võimaldades töötajatel teha kodukontorit ning lisaks on kalendriaasta jooksul kolm tasustatud „ jää koju ja saa terveks". Nad korraldavad ise või siis osalevad erinevatel spordi- ja ühisüritustel (nt suvel „Ettevõttete vaheline jalgpall" ja talvel „Talispartakiaad").

Lisaks lähtutakse töövahendite hankimisel (s.h tööriiete, masinate, arvutite, kuvarite jmt) valikul sellest, et need oleksid kaasaegsed, töötajatele maksimaalselt mugavad kasutada ning ohutut töötamist võimaldavad. Lisaks panustab ettevõte ka laiemalt kogukonna ja paljude noorte tervislike eluviiside propageerimisse, olles Paide Linnameeskonna suurtoetaja ja toetades ka muude spordialadega tegelevaid noori.

Nominent: Ensto Ensek AS

Luminori eripreemia - Brandner PCB OÜ

Pikaaegsete (üle 20 aasta) kogemustega trükiplaatide valmistamisega tegelev ettevõte kus tööd saab 31 inimest. Ettevõte on usaldusväärne ja toodang kvaliteetne. Ettevõtte jaoks on olulised investeeringud, et tehasest väljuksid kvaliteetsed tooted ja tellimused täidetakse kiiresti. Iga aastaselt on panustatud võimekuse parendamisesse, innovatiivsusesse, keskkonnasõbralikku tootmisesse.

 

Ettevõtjaid tunnustati pidulikul auhinnagalal, mida sai samal õhtul vaadata otseülekande vahendusel Järva Teataja lehel. Auhinnagala toimus Reigo Ahvena juhtimisel ning muusikat tegid Urmas Lattikas, Raul Vaigla ja Gerli Padar.

Järvamaa ettevõtete tunnustamise eesmärk oli maakonna ettevõtjate tegevuse väärtustamine ning tänamine panuse eest piirkonna arengusse.

Auhinnagala sai toimuda Järvamaa Arenduskeskuse ja Euroopa Regionaalarengu Fondi toel ning koostöös Paide linna, Türi ja Järva valla, Postimees Grupi, Järva Teataja ning Luminor pangaga.

Konkursi komisjoni töös osales 9 liiget, kes valisid välja kategooriate parimad: Indrek Ammer (ettevõtja Woodhammer OÜ), Tiit Reinberg (maakonnalehe Järva Teataja peatoimetaja), Evelin Jenk (turismiettevõtja Wile farm, Tonovan OÜ), Enno Vaab (ettevõtja AS Mäo Invest ja OÜ Mäo Grill), Karola Jaanof (Paide linna arenduse peaspetsialist), Üllar Vahtramäe (Türi valla arendusjuht), Siret Pihelgas (ettevõtja S&M Transort OÜ ja Paide linna abilinnapea) Teele Kukk (Järva valla arenduse peaspetsialist) ja Marjan Savtšenko (Luminori ärikliendipanganduse juht).

Gala ülekannet  ja pilte on võimalik vaadata Järva Teataja digilehel.

Pilte saab vaadata ka Järvamaa Omavalisuste Liidu FB lehel

 

Palju õnne võitjatele!

 

Saima Piisner
Ettevõtluskonsultant
SA Järvamaa Arenduskeskus
Tel +372 501 7770
saima@jarva.ee