Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi 2 osakonda väisasid Järvamaa tootmisettevõtteid

25. augusti hommikul saabus Elroni rong Türi raudteejaama. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kaks osakonda – majandusareng ja välisvahendid – saabusid Järvamaa tootmisettevõtteid külastama.

Esimeseks sõitsime Säreverre, martsipanist kujundite valmistaja Convi Food Sweets OÜ tootmistsehhi. Martsipanitoodete tootmine on äärmiselt konservatiivne ala – kui sa oled kuskilt kliendi kätte saanud, võib koostöö aastakümneid kesta. Omanik Anu Zinovjev ütles, et nad hoiavad väga silma peal nende toodete kvaliteedil. Ja firma koostööpartnerid saavad selle, mida nad on tellinud. on. Convi Food Sweets on hästi paindlik ning suuteline tellimused kiiresti täitma. Põhiliseks eksportturuks on Norra. Türil asub esinduspood nimega Õige Magus.

Järgmiseks suundusime Mäosse, aknatehasesse Viking Window. Viking Window AS on Eesti ettevõte, mille põhitoodanguks on puitaknad ja puidust välisuksed. Nimega Viking Window tegutsetakse alates 2001. aastast, mil saadi 100% Eesti ettevõtteks.

Ringkäiku tootmises juhtis Indrek Rüütel, kes selgitas veenvalt miks ennekõike on akendetootmise põhitooraineks männipuit ning millist rõhku pannakse antud ettevõttes kvaliteedile. Taani osapoolelt on tulnud Viking Window´sse põhitootena väljaavanev nn. taani tüüpi aken ja oskusteave selle kõrgekvaliteediliseks valmistamiseks.

Pärastlõunal võõrustas külalisi Paide Masinatehas. Endise Eesti Talleksi tootmisüksusena on PMT üks Eesti juhivatest masinaehitusettevõtetest, mille ajalugu ulatub aastasse 1911. Müügijuht Kristjan Kõljalg tutvustas ettevõtte omabrändi HUMUS. Selle taga on innovaatiline meeskond, mis tegeleb alates 2011 aastast aktiivselt tootearendusega. Kallurhaagiste valmistamisel pöörab Humus suurt tähelepanu kvaliteedile, vastupidavusele ning erinevatele disainielementidele. Põllumehi silmas pidades on nende põhiliseks prioriteediks pakkuda kasutajasõbralikke ja vastupidavaid lahendusi.

Päeva viimaseks külastuseks oli Koigis asuv ettevõte Thermoarena. Termopuidust tooteid valmistatakse seal aastast 2002. Firma juht Vahur Pindma selgitas, et puidu termiline töötlemine toimub valdavalt temperatuuril 180-230°C selleks spetsiaalselt ehitatud kambris ja kogu protsessi juhib arvuti, et tagada soovitud tulemus. Termilise töötlemise käigus ei kasutata kemikaale, kogu protsess toimub kuuma õhuga, kuhu lisatakse veeaur, seega on termiliselt töödeldud puit loodussõbralik. Puidu termiline töötlemine annab palju uusi võimalusi puidu kasutamiseks kohtades, kus see varem oli raskendatud või võimatu.

Päevast kokkuvõtet tehes lausus Mikk Vahtus MKM majandusarenguosakonnast: "Tore on ka näha, et enamusel on ambitsiooni kasvada. Küsimus on nüüd tõesti selles, kuidas lahendada ära ettevõtete suurim mure – tööjõupuudus. Eestlane on vaatama vahel kõlavale kriitikale siiski väga ettevõtlik ning töökas.  Oluline on, et ettevõtlust on võimalik ka väljaspool tõmbekeskusi arendada ning teisalt loob see nendes piirkondades väga erinevaid ja huvitavaid töövõimalusi".

Ministeeriumi võõrustas Järvamaa Arenduskeskus.

 

Ruth Aarma

juhataja

5066140

ruth@jarva.ee