Lõhnavad õunad, loodus ja loomad. Ilus oled, Järvamaa.

5. septembril  viis väike buss  Järvamaa Arenduskeskuse seltskonna Järvamaa teedele, kuueteistkümnendale tootetutvustusreisile mööda kodumaakonna turismiobjekte.

Hommikuuduses Paides tundus esimeseks objektiks valitud Ülejõe disc-golfi rada piisavalt salapärane ja karge. Seltskond üllatus leides Ülejõe staadioni kõrvalt korrastatud metsatuka ja sellesse sobitatud lendkettaraja.  Rada on uus ja värske, niiske ja parajalt raske. Raja haldaja Jaan rääkis, et rada maastikule  maha märkides, ei osanud tegijad kuidagi ette aimata kui palju Pärnu jõe lähedus neid mõjutab. Suvi oli sedavõrd vihmane, et mängijatele tuli soovitada lisaks ketastele kaasa võtta ka kummikud. Omamoodi ekstreemsust  on see muidugi kümnele rajale lisanud ja naljaga pooleks „kandideeritakse" Eesti märjema disc-golfi raja tiitlile.

Niiskest udust oli nii hea sooja Treegeri kohvikusse (Tallinna tänav, Paides) hommikukohvile minna. Kohvik on vaatamata asukoha muutusele jäänud kindlaks oma töötavale kaubamärgile ja jätkab imeliste soojade saiade, kringlite ja pirukate pakkumist. Uues asukohas on toidukohal ka uus nägu, terrasside võimalus ning uued lahtiolekuajad, mida perenaine Tiia lahkesti seltskonnale ka tutvustas.

Hommikukohv joodud, oli hea jätkata teekonda väga teraapilisse paika Koordi külas - Hobukooli parki, kus Sven ja Hele Aluste hoolitsuse all kasvab suur hulk karvaseid ja sulelisi: koerad, kassid, kukk ja kanad, ponid, eeslid, hobused, küülikud ja usutavasti on seal ka loomi, kes end külalistele ei näita ning kelle olemasolust vaid peremees ja perenaine teavad. Järvamaa Arenduskeskuse grupp valis juhtimiskoolitusena tunduva teraapilise jalutukäigu ponisid ja eesleid talutades.  

Kassiaru puhkemaja asub Albu vallas paar kilomeetrit enne A.H.Tammsaare muuseumit Vargamäel. Peremees Marek sai uhkusega külalistele näidata vaid mõned kuud kasutuses olnud majakest ehk Kassiaru „väikest" maja. Majas on ruumi kaheksale unisele ja samas majas on ka pesemisvõimalused ja suur kööginurgaga söögituba. Uue maja valmimine annab Kassiarule võimaluse pakkuda teenust aastaringselt.

Lõunasöök Albu toiduaidas pakkus kena kõhutäie. Söögikoha töötajatel oli kahju, et me sel ajal sealt läbi ei astunud kui toiduait suveteatrirestorani ülesandeid täitis. Siis olid valged linad laual ja küünlad lisasid hubasust. Madalhooajal keskendutakse rohkem koolilaste toitlustamisele ja päevastele pakkumistele.

Kahel aastal „Avatud talude" päeval on avanud oma taluväravad ka Rebase talu Märjandi külas. Rebase talu on keskendunud õunakasvatusele. Ja tõepoolest puude otsast vaatasid vastu punapõsksed lõhnavad ubinad nagu beebid saunapäeval.  Pererahvas hoolib väga oma klientidest , sest oli tunda kui palju vaeva ja armastust panevad peremees ja perenaine neisse viljadesse, et pakkuda parimat. Samal ajal võõrustati ka Postimehe ajakirjanikke ning loodetavasti saab Rebase talust ajalehest juba pikemalt lugeda.

On vana tõde, et värskes õhus liikumine on tervise ja ilu pant. Aravete disc-golfi rada pakub nii tervist kui ka võimalust ilusaks saada ja jääda. Mis sa hing veel ihkad kui muru, millel mängid, on niidetud, jalad kuivad ja rada on naiselikult kerge. 18 rada ootab mängijaid Aravete kooli juures.

Päeva viimaseks jäänud kaks objekti olid majutust pakkuvad ettevõtted. Rava mõis suvist mõisamajutust ja kohvik Koorejaam on püstitanud Reineveresse kolm kämpingumaja.

Rava mõisaproua Katja juhatas seltskonna lahkesti mõisa ning näitas kui kaugele on jõutud renoveerimistöödega 15 aasta ja kolme lapse kõrvalt. Muljetavaldav, eriti kui arvestada, et aastate eest saadi kätte seinad ja lagunev katus ning ehitustegevus käis ainult suvel. Nüüd pakutakse kodumajutusena mõisatube, aga ainult suvel, sest 17 toa ahjude kütmine käiks talvel üle jõu. Aga sellist hingematvalt kaunist ümbrust nagu Raval, naljalt igal pool ei kohta – tammik, järv, puhkeala lõkkekohaga ja supelrand. Imeline.

Samuti kutsub suvenaabreid kohvik Koorejaam Reineveres,  Ambla ja Tamsalu vahel. Kohviku perenaine Merike on kohalike hulgas tuntud hakkaja tordimeistrina, nüüd siis ka lahke võõrustajana. Kolm kämpingumaja pakuvad öömaja matkajatele või peredele, kes privaatsust ja lihtsust hindavad.

Aitäh kõigile vastuvõtjatele. Uute kohtumisteni kevadel.

Nii palju emotsioone ja erinevaid lõhnu pakkuv päev oli. Ilus oled, Järvamaa.

 

Piret Sihver

infokonsultant

Järvamaa Turismiinfokeskus