Põlvamaa kogemusreis pakkus rohkelt ideid ja häid emotsioone
1.-2. novembril toimus Järvamaa turismiasjaliste õppereis Põlvamaale Kuplandile.
Kupland on Põlva, Valga ja Võru maakonda ühendav kaugtöökohtade võrgustik, mis loodi aastal 2020 ning pakub piirkonna külalistele võimalusi kuplilise maastikuga metsade ning järvede vahel omaette olemiseks, uute kontaktide loomiseks, meeskonnaüritusteks ja pikemaajaliseks kaugtööks.
Õppereisi eesmärgiks oli tutvuda Kagu-Eesti turismiettevõtjatega, õppida nende kogemustest ning saada inspiratsiooni kohalikust eripärast lähtuvate teenuste loomiseks. Saada teada, milliseid kestlikkuse märgiseid kannavad Põlvamaa ettevõtted nng kohtuda kaugtöövõrgustiku Kupland asutajaliikmetega.
Ringreis sai alguse Rasina mõisast, kus ettevõte nimega Rasina Rosinad kostitasid turismiasjalisi oma eripärase aga eheda India toiduga. Mooste mõisakompleks üllatas oma kogukondlike tegemistega ja uhkete käsitöökodadega ning Põlvas tegutseva Kodukohvik Tillu kaneelirull on küll selline asi, mida iga eestlane peaks ära proovima.
Ööbimiskohaks sai meelega valitud Pesa hotell Põlvas, millel on rahvusvaheline rohemärgis Green Key. Hotelli omanik Lily Lind tutvustas ettevõtjatele Green Key taotlemist ja ka rääkis sellest, mis kasu on hotellile märgis toonud. Olgu öeldud, et kõik järvaate külastatud kohad olid Kuplandi liikmed, nii ka Pesa hotell. Perenaise sõnul aitab rohemärgis välisturistidel neid leida, sest Green Key on märk kindlast kvaliteedist.
Päeva lõpuks kohtusid Järvamaa turismiettevõtjad Põlvamaa rohemajanduse suunajuhi Kanni Kallastuga, kes tutvustas maakonna oma märki Rohelisem Põlvamaa, millel vapiloomaks kobras ning mis tõendab põlvamaist päritolu ja põlvamaist väärtust.
Teisel päeval külastasime juba järvakatele tuntud Kuplandi asutajaliikme Indrek Maripuu ajurünnakustuudiot „Loovusait". Indrek ütleb ise selle kohta, et nad tegelevad mõttemustrite murdmisega ja neil on oskus panna inimesed vaatama mugavustsoonist kaugemale. Looduskooslus Uibujärvel oli imetlusväärne.
Teel Eesti Maanteemuuseumi põigati sisse ka Ridali lennuväljale, kus tegutseb Ridali Lennuklubi ja ülevaade seal toimuvast oli vägagi avardav ja nii mõnigi pani kõrva taha teadmise, et purilennukiga on võimalik hääletult liugleda taevas kuni kaheksa tundi ja see kogemus on täiesti taskukohane.
Käik Eesti Maanteemuuseumisse on alati huvitav, sest pidev arendustöö, teenuse disain ja uute tegevuste loomine, on seal käinud algusest peale, samuti palju äratundmisrõõmu ja märke Järvamaast.
Kogemusreisi viimane peatuspaik oli KODAS, mis on restoran, tootmis-, kaugtöö- ja külastuskeskus ühes ettevõttes. KODAS on eeskujulik näide sellest, et peab uskuma ideede jõudu, riskide võtmisesse ja võimatuna tunduvatesse ideedesse. Omanikud usuvad, et iga inimene on võimeline suurteks tegudeks ja teistega jagatud elu on väärtus omaette.
Suured tänud lõunaeestlastele - Lisannale Kuplandist ja Kristile SA Põlvamaa Arenduskeskusest, kes need toredad kohad välja pakkusid.
Suured tänud kõigile osalejatele ja võõrustajatele!
Pildigalerii:
Kogemusreis toimus PATEE (Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtluse edendamiseks) projekti raames ning Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Järvamaa Omavalitsuste Liidu toel.
Kogemusreisi viis läbi ja jäädvustas
Elo Öösalu
Järvamaa sihtkohajuht / kaugtöövõrgustiku koordinaator
elo@jarva.ee