Noorte ettevõtlikkuse suuna tegevusi Järvamaal toetavad
Euroopa Regionaalarengu Fond
Kolm Järvamaa kooli pälvivad Ettevõtliku Kooli baastaseme kvaliteedimärgised
Haridusprogramm Ettevõtlik Kool omistab tänavu 25 haridusasutusele esimese astme kvaliteedimärgise ehk baastaseme ja 4 õppeasutusele teise astme ehk hõbetaseme. Järvamaalt pälvivad kvaliteedimärgised Ambla-Aravete Kool, Roosna-Alliku Põhikool ja Järva-Jaani Gümnaasium. „Ettevõtlik kool" või "Ettevõtlik lasteaed" kvaliteedimärgise kasutamise õiguse saavad need koolid ja lasteaiad, kelle õppeasutus vastab ettevõtliku õppe kriteeriumitele olulistes lasteaia ja koolielu valdkondades.
"Ettevõtlikus koolis on olulisel kohal kaasav ja ettevõtlik õpe, mis jõuab nii ainetundidesse kui ka õppetöö välisesse aega. Vastava standardi saamiseks tuleb igal õppeasutusel läbida hindamine, mis viiakse läbi järgmistes valdkondades: eestvedamine ja juhtimine; personalivaldkond; koostöö huvigruppidega; ressursside juhtimine; õppe- ja kasvatusprotsess. Hindamise edukalt läbinutele antakse üle tunnustuskiri koos standardit tõendava autahvli ja lipuga," selgitab Järvamaa Arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse koordinaator Reelika Lepik.
Roosna- Alliku põhikooli direktor Riina Hiob usub, et Ettevõtliku kooli programmi toel kasvavad õpilastest hakkajad, julged, mõtlevad ja hoolivad inimesed. "Ettevõtliku õppe tegevused rikastavad meie koolielu, lähtudes standardist oleme mõtestanud oma tegevusi süsteemsemalt. See annab võimaluse paremini läbi mõelda ja analüüsida meie kooli tegevusi," lisab Hiob.
Ambla-Aravete Kooli direktori Madli Põdra sõnul on Ettevõtliku Kooli programmi tööriistad toetanud kooli hetkeolukorra kaardistamisel ja aidanud lahti mõtestada oma tugevad ja nõrgad küljed,et seada uued sihid tulevikuks.
Järva-Jaani Gümnaasiumi direktori Raigo Prantsi sõnul on ettevõtlik õpe oluline, kuna see võimaldab kujundada ainelisi õpitulemusi, üldpädevusi ning vaadata nende realiseerumist õppeaine välises kontekstis. "Standard on süstematiseeritud tööriist, mis võimaldab adekvaatselt hinnata eelnevalt kirjeldatud eesmärgi saavutamist," lisab ta.
Tunnustust jagatakse kolmel erineval tasemel: baas-, hõbe- ja kuldtasemel.
Baastaseme saanud õppeasutusi iseloomustab oma organisatsiooni igakülgne teadlik arendamine vastavalt ettevõtliku õppe kvaliteedisüsteemile ehk standardile.
Hõbetaseme koolid ja lasteaiad on ettevõtliku õppe vallas kogemuste kandjad ja jagajad vähemalt oma maakonna piires ehk on eeskujuks oma maakonnas.
Kuldtaseme koolid ja lasteaiad on ettevõtliku õppe liidrid nii Eesti siseselt kui ka välismaal, nad on väga suureks toeks programmi arendamisel.
Hõbetaseme omistanud haridusasutused 2021:
Rakvere Rohuaia Lasteaed (Lääne-Virumaa)
Väike-Maarja Gümnaasium (Lääne-Virumaa)
Kohtla-Järve Kirju-Mirju Lasteaed (Ida-Virumaa)
Voka Lasteaed Naksitrallid (Ida-Virumaa)
Baastaseme omistanud haridusasutused 2021:
Lohusuu Kool (Jõgevamaa)
Rakvere Gümnaasium (Lääne-Virumaa)
Haljala Kool (Lääne-Virumaa)
Tamsalu Gümnaasium (Lääne-Virumaa)
Tapa Lasteaed Pisipõnn (Lääne-Virumaa)
Rakke Kool (Lääne-Virumaa)
Tabasalu Lasteaed Tibutare (Harjumaa)
Lõpe Kool (Pärnumaa)
Koonga Kool (Pärnumaa)
Pärnu Rääma Põhikool (Pärnumaa)
Tõstamaa Keskkool (Pärnumaa)
Mikitamäe Kool (Võrumaa)
Värska Gümnaasium (Võrumaa)
Ambla-Aravete Kool (Järvamaa)
Roosna-Alliku Põhikool (Järvamaa)
Järva-Jaani Gümnaasium (Järvamaa)
Vastse-Kuuste Kool (Põlvamaa)
Mooste Mõisakool (Põlvamaa)
Saverna Põhikool (Põlvamaa)
Kanepi Gümnaasium (Põlvamaa)
Suure-Jaani Kool (Viljandimaa)
Haapsalu Viigi Kool (Läänemaa)
Haapsalu Linna Algkool (Läänemaa)
Palivere Põhikool (Läänemaa)
Kohtla-Järve Gümnaasium (Ida-Virumaa)
Ettevõtliku Kooli võrgustikku kuulub 156 õppeasutust üle Eesti, neist 14 hõbe- ja 2 kuldtasemega õppeasutust. Järvamaa liitunud õppeasutustega saab tutvuda SIIN
Ettevõtlik Kool on kaasaegse hariduse kvaliteedimärk, mis on koondnimetus põnevale ja kaasavale õppimise metoodikale ning ühtlasi haridusprogramm, mis toob koolidesse ja lasteaedadesse rohkem iseseisvat ja ettevõtlikku hoiakut, arendab lastes otsustusvõimet ja ärgitab tegutsemishimu.
Programmi koordineerivad maakondlikud arenduskeskused Euroopa Sotsiaalfondi ja Euroopa Regionaalarengu Fondi toel.
Lisainfo:
Reelika Lepik
Noorte ettevõtlikkuse koordinaator
SA Järvamaa Arenduskeskus
reelika@jarva.ee