EDULOO PEALKIRI: Nurme koolilaste rajakaamera
KOOLI NIMI: Nurme Kool
EDULOO ESITAJA: Heili Rammo
EDULOO EESTVEDAJA: Niina Pihelgas
KLASS/VANUSERÜHM: 5.-9. klass/12-17. aastased
TEGEVUSE ALGUS- JA LÕPPKUUPÄEV: 27.11-24.05.18
TEGEVUSE EESMÄRK: Võimalus uurida oma kooli rajakaameraga kodukandi linnu-ja loomariigi mitmekesisust ja tegevust oli väga põnev väljakutse. Loodusõppe, keskkonnaõppe, tööõpetuse tundidesse oli vaja rohkem praktilist tegevust ja liikumist õues. Õpiti rajakaamerat tundma, seadistama, tarkvara kasutama ning nähtut jagama teiste loodussõpradega
TEGEVUSE LÜHIKIRJELDUS: Nurme Kooli loodussõbrad on õpetaja Niina Pihelgase juhendamisel hoolega jälginud linnu-ja loomakaameraid looduskalender.ee kodulehel. Looduskalendri Aasta looma kodulehe toimkonna ja Eesti Jahimeeste Seltsi üleskutsele liituda „Koolilaste rajakaamera vabatahtliku liikumisega" reageeriti juba teadlikult. Võimalus uurida oma kooli rajakaameraga kodukandi linnu-ja loomariigi mitmekesisust ja tegevust oli väga põnev väljakutse. Loodusõppe, keskkonnaõppe ja tööõpetuse tundidesse tuli juurde praktilist tegevust ja liikumist õues. Meeskonna liikmete vahel jagati kõigepealt vajalikud tööülesanded. Lepiti kokku, et metsaelanikele pakutakse esialgu soola ja teravilja. Kõige keerulisemaks osutus loomadele vajaliku soolakivi leidmine. Arvati, et see on müügil igas lemmiklooma poes, kuid nii see ei olnud. Õnneks saime vajaliku soolakivi kodukandi jahimehe kaasabil. Tööõpetuse õpetaja juhendamisel sai metsatukka paigaldatud „ soolapost". Esmaspäeval paigaldati ühiselt rajakaamera ja jäädi põnevusega esimest „saaki" ootama.
Ootusärevus oli nii suur, et otsustati juba neljapäeval vaatama minna, kas rajakaamera on kedagi tabanud. Teel rajakaamera juurde oli lumel näha jänese, kitse, põdra, rebase, orava jälgi. Koprad olid käinud maiustamas pajukoorega. See andis lootust, et keegi on pildile jäänud. Söödaplats puhastati lumest, lisati uut teravilja ja kapsalehti. Kooli poole tagasi liikudes arutati, kes loomadest võis rajakaamera pildile jääda. Kahjuks oli seekord mälukaart tühi. Oldi natuke pettunud.
Järgmise nädala algul käidi jälle rajakaamerat kontrollimas. Seekord oli pildile jäänud esimene külaline – jänes. Meie rõõm külalisest oli väga suur. Videot jagati kohe õhinaga kõigi loodushuvilistega. Jäädi ootama uusi kohtumisi. Meie õppeaasta rajakaameraga pakkus väga suuri üllatusi. Uus aasta algas põnevalt aastalooma – ilvesega. Meie uudist jagati TV saates „Ringvaade", ajalehes „Postimees" ja „Järva Teataja". Meedia tähelepanu andis meile veel rohkem õhinat juurde. Esmaspäevadest said rajakaamera projektipäevad. Tee metsloomade söögikohta ei tundunud enam pikk. Mõnus oli üheskoos värskes õhus matkata, avastada loomade tegevusjälgi, hoolitseda metsloomade toidulaua eest, jäädvustada aastaaegade imelisi vaateid. Rajakaamera andis võimaluse näha kodukandi loomade liigirikkust. Näha ehedalt rebaste käitumist, suursuguste põtrade majesteetlikkust, metskitsede arglikku lähenemist, üksikut kährikkoera, väikseid metslinde ja ilmastiku muutumist.
Kevadine elamus ületas aga kõik senised ootused, kui meie metsade suurim kiskja kaamera vaatevälja jäi. Meie rajakaamera pruunkaru videot on vaadatud üle 2,1 tuhande korra. Õppimine koos rajakaameraga kujunes Nurme Kooli loodushuvilistele väga põnevaks ja teguderohkeks ettevõtmiseks. Täname kõiki koostööpartnereid abi ja toetuse eest.
PARTNERITE KAASAMINE:
1. Rajakaamerale sobiva koha leidmisel oli abiks loodusfotograaf Tarmo Mikussaar.
2. Rajakaamera programmi õpetas kasutama MTÜ Aasta Loom juhatuse liige Helen Arusoo.
3. Metsloomade soolakivi eest kandis hoolt Kabala Jahimeeste MTÜ liige Jaanus Lohur.
4. Metsloomade söögilauda aitas katta Liivasaare Talu FIE Anto Rull.
5. Rajakaamera projektitöös osales kaheksa Nurme Kooli õpilast.
6. Soolakuposti aitasid valmistada ja paigaldada tööõpetuse tunni
õpilased õpetaja Marek Tamme juhendamisel.
7. Rajakaamera projekti koolipoolseks koordinaatoriks on loodusõpetuse õpetaja Niina Pihelgas.