24.01.17

EDULOO PEALKIRI: Tervislik toit tuleb põllult ja aiast
LASTEAIA NIMI: Türi Lasteaed
EDULOO ESITAJA: Kaia Iva
EDULOO JUHENDAJAD: Raissa Pajumaa, Siiri Poopuu    
KLASS/VANUSERÜHM: 2-7a
TEGEVUSE ALGUS- JA LÕPPKUUPÄEV: Veebruar – juuni 2016
TEGEVUSE EESMÄRK:
1. Tõsta laste teadlikkust meid ümbritsevast keskkonnast, aedviljade kasvatamisest, kasutamisest ja tervislikkusest
2. Tagada võimalus lasteaias ise proovida valmistada tervislikke toite või näha nende valmistamist ning teada nende tervislikkust
3. Kujundada lastes harjumust toituda tervislikult ja tõsta perede teadlikkust
TEGEVUSE LÜHIKIRJELDUS: Aedviljade ja nende kasulikkuse tundmaõppimine, aedviljade kasvatamine, köögivilja suurtootmistega tutvumine, tervislike toitude valmistamine, nende teadlik tarbimine ja selle kogemuse jagamine kodus.
PARTNERITE KAASAMINE:
Lapsevanematele oli tutvustatud projekti tegevusi ja eesmärke, et kodus  oleks võimalik kinnistada ja toetada lasteaias tehtut. Näiteks püreesuppide valmistamise päeval palusime, et kodus vanemad uuriks lapselt, kuidas seda valmistati, miks see hea on ja laseks „end õpetada", kuidas ka kodus aedviljapüreesuppi valmistada. Emad said emadepäevaks isekasvatatud köögiviljaistiku, mida koos edasi hooldada. Liikumisüritustel pakkusime osalejatele aedviljasmuutisid, milliseid lapsed oli eelnevalt ka rühmades koos valmistanud. Lapsevanemad märkisid, et toitude ise valmistamised olid lastele väga motiveerivad ja enesekindlust tõstvad, kodus selgitati vanematele, kuidas ka kodus tuleks „õigeid toite tegema hakata". Õppekäigud aianditesse näitasid kujukalt, et toit ei tule poest. Taimede kasvatamine andis praktilisi oskusi ja tahtmist kodustes aiatöödes osaleda. Kingiks saadud taim pani perele meeldiva kohustuse KOOS selle eest hoolitseda.
Köögiviljakasvatajad Mägise Aed OÜ ja Eistvere Aiand viisid läbi lastele õppekäigud oma ettevõtetes, lapsed said teha ka praktilisi töid ja maitsta aedvilju. Ettevõtjad tegid seda tasuta nähes endal missiooni laste teadlikkuse tõstmisel.
Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA), kellelt projekti „3 sammu tervisliku toiduni" toetuse abil saime läbi viia suure osa tegevusi.
Türi Vallavalitsus, kes rahastas suurköökide saumiksrite ostu, tänu millele saime hakata lasteaia õppekohtades valmistama püreesuppe ja smuutisid. Türi vald rohelise vallana peab oluliseks looduskesksust, tervislikke eluviise.

 

Toimetaja: REELIKA LEPIK