Paide – esimene üleni ohusireenidega kaetud linn Eestis

Reedel kell 11 tähistatakse keskväljakul tutvustusüritusega seda, et Paide on esimene linn Eestis, mis on täielikult üle linna kaetud ohusireeniga. Ohusireene on võimalik näha Paide Keskväljak 15 katusel. 

Reedel tutvustavad ohuteavitust ja sireenide funktsioone siseminister Lauri Läänemets, Päästeameti peadirektori asetäitja Martin Lambing, Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse peadirektori asetäitja Kärt Kinnas ja Paide linnavalitsuse linnamajandusosakonna juhataja Mait Grigorjev. 

Et mitte linnaelanikes ärevust tekitada, siiski sel päeval sireene ei lasta. Olukorrad, mille puhul sireenide kaudu teavitust edastatakse, on sõjaline oht, suurõnnetused, hädaolukorrad (nt kiirgusõnnetus, õnnetus ohtlike kemikaalidega).  

Helisignaal saab olema minuti pikkune tõusev-langev heli, mida 30 sekundi järel korratakse 3 korda. Kui ohust antakse teada sireenidega, siis tuleb kiirelt varjuda siseruumidesse ning jääda ootama edasisi riigi juhtnööre. Sireeniga koos jõuab inimesteni ka asukohapõhine SMS-teavitus esmaste tegutsemisjuhistega. Sireenide heli on mõeldud eelkõige õues olevate inimesteni jõudmiseks. 

Paide linna kattev sireenisüsteem saab olema osa planeeritavast üle-eestilisest ohusireenide võrgustikust, mille rajamisega alustati 2022. aastal. Selle eesmärk on välja töötada süsteem, mis võimaldaks jõuda võimalikult suure arvu elanikeni ning mida oleks võimalik keskselt käivitada. 

Sireenid on ainult osa ohuteavitusest. Lisaks kasutatakse ohuteavituseks ka massimeediat, asutuste veebilehekülgi ja sotsiaalmeediakanaleid, mobiiltelefoni sõnumeid, vajadusel ka valjuhääldeid ja ukselt uksele teavitamist. 

Ohusireenide võrgustiku tehnoloogilise poole loomise eest vastutab Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus (SMIT).