30.01.23

 

25. novembril 2022 pärjati Järvamaa tublimaid aasta tegijaid kodanikualgatuses. SA Järvamaa ja MTÜ Kodukant Järvamaa tunnustasid tublimaid kokku kuues kategoorias, koos eripreemiaga märgiti ära seitse parimat tegijat.  

Kuulutati välja kogukonda toetav ettevõtte, aasta vabaühendus, aasta vabatahtlik ja aasta vabatahtliku eripreemia, hea algatus, aasta sädeinimene ja aasta küla.

PARIM VABAÜHENDUS

MTÜ Oisu Kultuuri ja Arengu Selts

Oisu Kultuuri ja Arengu Seltsiga tutvumiseks on tarvis minna teisele poole Türi. Õieti Oisu kanti, kus on juba üle 20 aasta tegutsenud Oisu Kultuuri ja Arengu Selts ehk OKAS. Need tegusad inimesed on võtnud endale ülesande pakkuda oma kodukandikaaslastele paremaid ja sisukamaid võimalusi, kuidas vaba aega veeta; ja nagu seltsi nimi ütleb – kogukonda arendada. Nende tänavusi tegemisi oli nii palju, et võibki jääda kokku lugema - alates Vabariigi aastapäeva tähistamisest ja sellele järgnenud rahvamatkast kuni Oisu kandi inimeste prügistamisharjumuste muutmiseni. Veel toimus sportlik Oisukandipäev jaanilaupäeval, hiljem augustis aga hoovipäev, kus inimesed said Oisu kandi kodude hoovides käia, seda kokku kaheksas külas. Rääkimata suurest Aganikufestivalist, kus esinesid peaesinejatena VLÜ, Curly Strings ja Puuluup, põhimõtteliselt Eesti tippmuusikaartistid tänasest päevas. Ja Oisu aasta pole veel läbi.

 

TUBLIM VABATAHTLIK               

Meelis Välimäe

Meelis Välimäe nomineeriti hindamatu panuse eest Ukraina heaks. Ta on aidanud inimesi, viinud mitmeid kordi Ukrainasse tehnikat, toonud sealt Eestisse põgenikke. Vabatahtlik päästja/ Türi Vabatahtlik Tuletõrje Ühing. Meelis näeb, kus abikätt vaja ja aitab.

 

PARIM ALGATUS

Jalgsema Metsaresto

Kolm Järva-Jaani külje all asuva Jalgsema naist (Kristine Rosin, Ines Kurvits ja Diana Pilme) tegid külamaja ja laululaval vahel oleva kuuri korda ja avasid selles söögikoha, kus saadud tulu läheb külaelu edendamiseks. Metsaresto oli esimest korda avalikkusele avatud 20. augustil, kui külaplatsil toimus suvepidu ja Tanel Padari kontsert, tähistamaks 31 aastat Eesti Vabariigi taasiseseisvumisest. Paide Rally ajal oli restol väljas oma kohvik Kurvist Kurvi, samuti oli restoran avatud Muuseumitee raames, ja juba on sinna sööma jõudnud isegi Eesti Peakokkade Ühenduse delegatsioon. Jalgsema Metsaresto on suurepärane näide sellest, kuidas külaelu hoogustada, kohalikku toitu väärindada ning oma kogukonnale ja külalistele head sööki/emotsiooni pakkuda.


 

KOGUKONDA TOETAV ETTEVÕTE

OÜ Aaver

OÜ Aaver tegeleb spordikaupade müügi ja remondiga, samuti aga arvutite ja kontoritehnika müügi ja hooldusega, arvutivõrkude ehituse ja telefonijaamade hooldusega. Ettevõte tegutseb Paides 16 aastat. Ain ja Riina Türner on juba 7 aastat korraldanud Paides kolmapäevaõhtuseid rattasõite, millest kõik huvilised saavad osa võtta. Nii arvutite kui rataste poolelt on nad abivajajaid aidanud. Aaver OÜ algatas kampaania kasutatud arvutite kogumiseks, misläbi on abivajajad saanud üle 30 korda tehtud arvuti. Sellel aastal on korda tehtud ja abivajajatele jagatud juba ligi 90 ratast. Need ei ole sugugi ainsad ettevõtmised, mille kaudu Aaverid kogukonda panustavad, Aini abiga valmib (ja on hooldatud) Paides ka näiteks kilomeetrite viisi suusaradu.


 

TUBLIM VABATAHTLIK ERIPREEMIA

Alide Kristine Alba

15aastane Koeru noor Alide Kristine Alba  annab oma tööde ja tegemistega silmad ette paljudele täiskasvanutele – ta on Järva valla noortevolikogu esimees, osaleb Kodutütarde organisatsioonis, on Lastekaitse Liidu noortekogus, vabavõrgustiku liige ja laste õiguste saadik, mängib trompetit, laulab PAMTi muusikastuudios ja Järvamaa tütarlastekooris, käib loodusringis, on aktiivne TOREkas  (TORE ehk Noorteühing Tugiõpilaste Oma Ring) ja osaleb koolilehe KOIKERA toimetuses. Vabal ajal aitab kaasa spordivõistluste kordaminekule vallas ja oli toimekas ka Paide ralli korraldusmeeskonna abilisena.

 

AASTA SÄDEINIMENE

Ines Kurvits

Ines Kurvits on orienteerumise korraldaja, juba auhinnatud Metsaresto kaasasutaja, ja ka külaelanike ning kogukonna liim. Tal on meeletu energia ja tahe teha ja olla. Ines on väga suure südamega inimene, kelle juured on Jalgsemal ja kas tahab seda küla elus hoida.

 

AASTA KÜLA

Albu küla

Albu on Põhja-Järvamaal asuv 250 elanikuga küla. See on vana-vana küla Ambla jõe ääres, mis on teada juba Jüriöö ülestõusu eelsest ajast.  Albu trump on inspireerivad ja innukad inimesed, väga hea meeskonnatöö ning rõõm koos tegutsemisest. Lisaks tehakse koostööd piirkonna külaseltside ja organisatsioonidega (kool, muuseum, kohalikud ettevõtted jne). Sageli ollakse üksteise ettevõtmistesse kaasatud, kord algatajaks eestvedajaks üks, siis teine.

 

Täispikk video tunnustamisest on leitav SIIT

Helje Mets pildigalerii leiate SIIT

Nominentide ja tublimate pikemaid lugusid saab lugeda SIIN

 

Piltidel võitjatele kingitud Resa Tiitsmaa käsitöönukud ja Mari-Lill Pihtje tubliduse orden

 

Toimetas:

Maile Kesküla
vabaühenduste konsultant
maile@jarva.ee

 

 

Toimetaja: MAILE KESKÜLA