2.12.20

 

 

 

JÄRVAMAA TUBLIMAD KODANIKUALGATUSES 2020. AASTAL

 

26. novembril 2020 pärjati Järvamaa tublimaid aasta tegijaid kodanikualgatuses. SA Järvamaa Arenduskeskus ja MTÜ Kodukant Järvamaa tunnustasid tublimaid kokku kuues kategoorias, koos eripreemiatega märgiti ära seitse parimat tegijat.  

Hõisati välja aasta küla, aasta mittetulundusühing ja aasta mittetulundusühingu noorte eripreemia, aasta vabatahtlik, hea algatus, kogukonda toetav ettevõtte ning aasta sädeinimene.

 

JÄRVAMAA AASTA KÜLA 2020

Käru

Käru alevik asub Türi vallas, Järvamaa läänepiiril, 20 km kaugusel Türist ja 80 km kaugusel Tallinnast. Käru on üks kokkuhoidev kogukond, mis järjekindlalt ajab oma asja. Asju, mida ette võetakse ja ära tehakse on Kärus omajagu. Oma kodukoha hea väljanägemise eest hoolitsetakse tihti ka talgukorras ja seda on Kärus näha. Seda kinnitab sage positiivne tagasiside läbisõitjatelt. Järjest enam elamuid tehakse korda ning ka kortermajad on oma majade rekonstrueerimiseks palju panustanud. Aleviku südameks on väike ja kodune Käru Põhikool, mille tuleviku pärast kogukond muret tunneb. Käru rahvast liidab ka kohalik kogudus, mis tegutseb ainulaadses Käru puukirikus, kus korraldatakse väga populaarseid kontserte ja muid ettevõtmisi.

 

JÄRVAMAA AASTA MITTETULUNDUSÜHING

Käru Heade Tegude Muuseum

Käru Heade Tegude Muuseumi esitati kandidaadiks kolmel korral  ja mille kohta on esitajad kirjutanud: mittetulundusühing  oli 2019. aastal  enim külastatud muuseum Järvamaal. Muuseumi kollektsioon asub Käru raudteejaama aidas aleviku südames. Oma asukohaga on ta ka üheks Käru visiitkaardiks siit läbisõitvatele rongireisijatele. 2020. aastal on muuseumi üles leidnud ligi tuhatkond inimest üle Eesti ja ka väljastpoolt Eestit. Muuseum osales Avatud talude päeval, Muuseumiööl, osales autoorienteerumisel Suur suveseiklus ning on olnud avatud kogukonna ürituste ajal. Muuseumisse on leidnud tee ka seminarid ja koolitused, muuseum pakub õppeprogramme lasteaedadele ja koolidele ning abi erilaadsete sündmuste sisustamisel. Edaspidi on plaan tutvustada muuseumis filmiõhtutel Eesti dokumentaalfilmi ajalugu ja tänapäeva ning seada kokku muuseumitundide kavad, mis on lõimitud koolide õppekavadega.

Muuseumi looja Aljona torkab silma kogukonnas kui sädeinimene, kes alati kaasab kogukonna liikmeid ja asutusi muuseumi tegevustesse ja osaleb ka ise hea meelega kogukonna sündmustel ja ühistegevustes.

 

Parima mittetulundusühingu kategooria noorte eripreemia

Quorum MTÜ

MTÜ Quorum asutajad on Paide gümnaasiumi vilistlased Sten Perillus, Joonas Piir, Andre Tuul. Lisaks on mittetulundusühingus aktiivselt kaasa löönud Hans Artur Ehman ja Rauno Uusleer.

Organisatsiooni loomise eesmärgiks oli Järvamaa kultuurielu edendamine ja sihtrühmaks maakonna elanikud, kes hindavad kvaliteetset meelelahutust. Suvel 2020 toimus MTÜ Quorum eestvedamisel Järvamaa eri paigus 3 kontserti, kus muusikalist elamust pakkusid Eestis tuntud artistid: Margus Vaher, Alen Veziko, Mari Jürjens. Kontserdid toimusid Kärus, Paides ja Järva-Jaanis, mis tõid kokku muusikuid kuulama ligi tuhatkond inimest. Kontserdite korraldamise tarbeks koguti raha ühisplatvormis Hooandja kavandiga "Lükkame Järvamaa kultuurielule hoo sisse". Eesmärgiks seatud 2000 eurot tuligi kokku ja rohkemgi veel. Mis näitab, et maakonna elanikud olid kaasatud ja huvitatud projekti õnnestumisest. Selle rahaga tulid noored kenasti välja, sest töötahe oli suur ja kaasati kohalikke abistajaid.

 

 

JÄRVAMAA KOGUKONDA TOETAV ETTEVÕTE

Convi Food Sweets 

Oma tootearenduse poolest pakub ettevõtte sageli kogukonnale rõõmu oma eritellimusel valmistatud meenete, tähtpäevadeks valmistatud sümboolsete või humoorikate toodetega.

Kuid eriliseks teeb ettevõtte nende pere- ja haridussõbralikkus. Kui neil on võimalik mõnd lasteasutust toetada, siis nad seda ka teevad. Meenub kord, kus lasteaial oli vaja tuua Tallinnas väikeinventari - appi tuli Convi Food ja sättisid oma kaubaringi nii, et vajalik kaup jõudis Türile. Pea sama olukord oli sel nädalal, kus väljahõigatud abipalve peale jõudsid just Convi Food Sweets väikebussis Keilast Türile mööbliesemed, mis said endale kodu Kevade koolis, kus sotsiaalseid toetavaid teenuseid pakub Keila Rehabilitatsioonikeskus. Lisaks on esitaja maininud ära Austria  ja Tsehhi reisid, kuhu ettevõtte sponsorkorras andis kaasa hulgaliselt meeneid ning on mainitud mitmei festivale, kuhu kohalejõudmiseks on ettevõtte pakkunud oma transporti.

Ja just nii, pideva tähelepanuga, abistava teenuse või oma sponsortoodetega, ongi see ettevõtte läbi aastate tegutsenud - märgates, hoolides ja tegutsedes.

 

JÄRVAMAA AASTA VABATAHTLIK

Aili Avi

Kategooria võitja kohta on esitaja öelnud: Aili Avi on Türi kogukondliku ja keskkonnasäästliku liikumise eestvedaja, Türi Kogukonnaseltsi juhatuse liige, talgute ja muude ühistegevuste korraldaja. Lisaks veel MTÜ Tore juhatuse liige ja MTÜ Tore Abi juhatuse liige.

Aili suureks panuseks on Konna maja  projektitaotluste kirjutamine, projektide edukas elluviimine, igapäevategevuste koordineerimine, teavitusartiklite koostamine, Konna maja külastavate gruppide vastuvõtmine, seltsi tegevuste tutvustamine ning vabatahtlike kaasamine. Konna maja tegemistesse kaasab sageli ka oma lapsed, vajadusel ka abikaasa.

Aili on väga aktiivse eluhoiakuga ning jõuab korda saata ülimalt palju. Kuigi ta on 3 lapse ema ning igapäevaelus töötab pedagoogina, jõuab ta osaleda aktiivselt ka Türi vallavolikogu töös ning juhendaja ja koolitajana tugiõpilasliikumises TORE.

 

JÄRVAMAA HEA ALGATUS 2020

Valeri Homini algatus „Kaalepi küla mänguväljaku parendamiseks omatulu teenimise algatamine"

Kaalepi küla perepäeval tegi Valeri Homin ettepaneku, et ta käib metsas ja korjab seeni ja marju ning nende  müügist saadud tulu läheb mänguväljaku parendamiseks. Nii ka toimiti. Valeri Homin on Kaalepi küla põliselanik juba mitmendat põlve ja on väga aktiivne kogukonna toetaja nii isiklikult, kui ka läbi oma firma. Tema väljapakutud idee on väga uudne ja kogukonna hüvanguks panustamine igapäevane tegevus. Ta on alati valmis lastele ja noortele suunatud tegevusi toetama.

 

JÄRVAMAA AASTA SÄDEINIMENE

Vello Niinsalu

Vello Niinsalu on alates 21.06. 1997 kuni 29.08.2020 Ahula küla külavanem. Ta on aastast 2006 MTÜ Albu valla külade selts asutaja liige ja juhatuse liige. Aastal 2006 oli ta MTÜ Järva Arengu Partnerid asutaja liige ja aastast 2006 -2014 oli ta MTÜ Järva Arengu Partnerid juhatuse liige. Kõik need aastad on tema südame asjaks olnud Ahula küla arendamine ja edendamine. Üle-maakondlikuks ürituseks on olnud Eerika rattaralli korraldamine ja läbiviimine kus on kaasa löönud kogu ta pere. Läbi perefirma OÜ N-bussid on taganud bussiliikluse koolilastele ja toetanud igati küla ettevõtmisi.

Tutvustav video: https://www.facebook.com/arenduskeskus/videos/372221320707563

Pikk video tunnustamistest on vaadatav lingil: https://youtu.be/10slFk2u3Oc

Järvamaa Omavalitsuste Liidu pildigalerii leiate SIIT

Lisainfo 2020 konkursi kohta leaid SIIT.

Nominentidega saab tutvuda siin.

 

 

 

Toimetaja: ELO ÖÖSALU